Kdyby se ji jednou rozhodl napsat, tak by měla několik zajímavých kapitol. Týkaly by se střelby na jeho osobu, kdy jen zázrakem přežil. Zmíněný by jistě byl boj s vážnou nemocí, ve kterém zvítězil. Své místo by si našla i láska k černošské muzice a také kontroverzní obvinění z vraždy Lamberta Krejčíře. Deník položil prezidentovi fotbalového klubu několik otázek.

Nyní se asi nejvíce mluvilo o uvažovaném přestupu Tomáše Řepky. Na čem nakonec jednání ztroskotala?

Přestože jsme byli na všem s Tomášem domluveni, tak v něm asi zvítězilo sparťanské srdíčko. Rozhodl se, že zůstane ve Spartě. Já jeho rozhodnutí respektuji. Dal přednost tomu, že nebude hrát ligu a možná bude i sedět na tribuně před pravidelným hraním v Příbrami.

Jste asi velký bojovník, když jste zvládl zvítězit nad tak vážnou nemocí, která vás postihla. Co bylo hnacím motorem, abyste bojoval s nepřízní osudu?

Několikrát mě již pohřbívali. Ležel jsem dva měsíce v umělém spánku. Primář Bilina mi asi zachránil život. Pak jsem měsíc ležel v nemocnici na lůžku a poté jsem začal jezdit do střešovické nemocnice, kde jsem se učil chodit. Bylo to těžké, ale věřil jsem. Poděkování patří hlavně lékařům.

V čem se změnil nejzásadněji život Jaroslava Starky po zdravotních problémech, které prodělal?

Člověk začne chápat určité věci trochu jinak. Když máte odejít a nechce se vám, tak je to nepříjemné. Určité věci jsem přehodnotil a snažím se je dělat jinak.

Byl jste hospitalizován v Oblastní nemocnici Příbram. Bylo to vaše osobní přání?

Moje manželka je lékařka, takže pomohla rozhodnout ona. V době, kdy se mi udělalo blbě, jsem byl hlavně rád, že mě lékaři uspali. Všechno rozhodování na sebe vzala moje žena. Věřila doktorům v příbramské nemocnici a udělala dobře. V Příbrami jsou výborní lékaři.

Co jste si říkal, když jste se probudil z umělého spánku? Tušil jste, čím vším jste prošel?

Nevěděl jsem vůbec nic. Byl jsem na tom špatně. Nemohl jsem se hýbat. Byl jsem z toho hodně vykulený. Bylo pro mě složité se vůbec postavit na nohy a učit se chodit.

V době vaší nemoci dohlížel na dění v klubu Petr Větrovský. Zvládl to dobře? Byl jste překvapen, jak se s tímto úkolem vypořádal?

Já už jsem si Petra vybral před několika lety. Udělal na mě výborný dojem. Cítil jsem, že vedle sebe potřebuji někoho mladého a perspektivního. Našel jsem si jeho a myslím si, že na sobě udělal od té doby velký kus práce. Já jsem s ním velmi pokojený.

Jak vnímáte rozhodnutí soudu o zproštění viny v případu vašeho obvinění z vraždy Lamberta Krejčíře?

Samozřejmě jsem rád. Celá kauza byla podle mě vykonstruovaná. Obvinění bylo postavené na nedůvěryhodném svědkovi. Ten dal policii prohlášení, že ví, jak to bylo a že mu to řekli dva jeho kamarádi. Svědek poté řekl, že jsou mrtví a nemůžou jeho slova potvrdit. Kolem této výpovědi se to celé točilo. Cítím se poškozený a jsem rád, že to takto dopadlo. Bohužel všichni, kteří mě zavírali, jsou již nyní v civilu, takže je nejde potrestat. Považuji to za velký policejní podvod a omyl!

Budete nyní žalovat stát z křivého obvinění a ušlého zisku?

Určitě budeme podávat žalobu na stát. Křivé obvinění i zatčení mělo vliv na můj zdravotní stav, takže to řešit budeme. Vše ale nechávám v rukou mého právního zástupce.

Jak jste spokojen s volbou nového předsedy Českomoravského fotbalového svazu? Co říkáte na průběh, který měla valná hromada? A kdo je vaším osobním favoritem?

Průběh volby předsedy ČMFS je velkou chybou. Všichni křičeli, že byl František Chvalovský (bývalý předseda ČMFS, pozn. redakce) výborný. Já si říkám, že toho udělal pro fotbal hodně, ale rozhodl také o nesmyslném dvoukomorovém systému. Druhá komora se dala Moravě a my se nemůžeme nyní na ničem dohodnout. Není to v pořádku. Pro mě osobně je z dvou navrhovaných kandidátů favoritem Miroslav Pelta. Fotbal zná ze všech stran.

Váš tým 1.FK Příbram se v této sezoně prezentuje sympatickými výkony, které jsou podpořené i výsledky. Co je podle vás hlavní příčinou?

Myslím si, že mužstvo se hodně omladilo. Dost hráčů odešlo a šanci dostali mladí. Náš úspěch připisuji hlavně mladému trenérovi Davidovi Vavruškovi. Ten do týmu hustí ofenzivní pojetí hry. Běhá nám to, dáváme góly a na náš fotbal je pěkný pohled. Ze sedmi kol jsme třikrát prohráli, ale nikde jsme nepropadli.

Příbram je známá jako líheň talentů. Dokážete si vysvětlit čím to je, že se zde vychovali hráči, jako je Rajtoral, Slepička, Zápotočný, Vošahlík, Fantiš a nyní Václav Černý junior a Dominik Mašek?

Je to zásluhou lidí, kteří okolo mládeže pracují a patří jim za to velké díky. Jsme závislí na tom, že hráči vychovaní v našich juniorských týmech přecházejí do A týmu a zatím to vychází.

Ve spojitosti s posledními jmenovanými se skloňuje angažmá v anglické Chelsea Londýn? Přiblížil byste čtenářům, co je na tom pravdy?

Dominik Mašek byl na Chelsea na testech a udělal tam dobrý dojem. Hrál přípravné zápasy, dával góly a nahrával na ně. Je to vynikající hráč, který se jistě prosadí na našem území. Je mu šestnáct let, je v reprezentaci do sedmnácti let a jeho výkony jsou zárukou toho, že z něho bude vynikající hráč.

Na jakého hráče, se kterým jste spolupracoval, vzpomínáte nejraději?

Těch hráčů je hrozně moc. Měl jsem se všemi většinou dobrý vztah. Velmi rád vzpomínám na Rudu Otepku, který měl být dávno ve větším klubu. Ten samý případ je Marek Kulič. Odvedli zde skvělou práci. Vzpomínám také na Horsta Siegla a Dana Šmejkala. Musím se však také vrátit k Ivanu Čabalovi a vynikajícímu hráči Jardovi Maškovi. Dále zde jsou hráči, které jsme jmenovali v předchozí otázce, jako je Rajtoral, Slepička a další. Tihle kluci byli a jsou výborní hráči a také lidi. Myslím si, že kdybychom z bývalých hráčů dali dohromady jedenáctku, tak je na špici ligy.

Příbram je transfer klub. Hráči, kteří vyletí nahoru, jsou vzápětí prodáváni. Jaká je cesta, aby se to změnilo a tým mohl zůstat delší dobu pohromadě?

Jistě, je to náš cíl, ale k uskutečnění scházejí peníze. Když nejsou, tak někoho musíme prodat. Ročně musíme vydělat určitý obnos z transferu hráčů. Pokud to nevyjde, tak máme starosti. Příbram není finančně tak silný region, takže mi z prodeje hráčů žijeme. Pokud by se našel sponzor, který by dal o patnáct milionů více, tak bychom kádr udrželi pohromadě.

Nechystáte se napsat knihu? Podle mého by se jednalo o knižní hit, který by byl velmi prodávaný.

Nabídek na napsání knihy bylo hrozně moc a já se tomu stále vyhýbám.