Pikrt uvedl, že když se objevily první pochybnosti o Novotného vzdělání, nechal si ho zavolat a on mu ukázal kopii vysvědčení ze střední lesnické školy. "Jestli to byl falzifikát, nebo ne, jsem nemohl rozpoznat. Domníval jsem se, že to bylo založeno tady v jeho spise," uvedl starosta.

Když se celá kauza začala v Příbrami probírat znovu, chtěl starosta dokument najít na mzdovém oddělení a byl překvapen tím, že tam nebyl. Nemohl tak ověřit na příslušné škole, že ji Novotný skutečně absolvoval. Od té doby prý jednatele marně vyzývá, aby dokument předložil. Naposledy dostal příslib, že se tak stane do příštího zastupitelstva, které má být v polovině měsíce. Co bude dál, pokud mu Novotný nevyhoví, nechtěl předjímat. Nevyloučil, že by ho radní mohli odvolat. "Kdyby na začátku řekl, že to vzdělání nemá, tak je to v pořádku. Pokud by lhal, tak je to problém," podotkl Pikrt.

Novotný byl do funkce dosazen bez výběrového řízení. Podle místostarosty Václava Černého (ODS) se dělat nemuselo, protože nejde o příspěvkovou organizaci, ale o společnost s ručením omezeným. Požadavky na vzdělání nejsou v tomto případě žádné. Novotný se podle Černého ve funkci osvědčil, hospodaření městské firmy se prý zlepšilo. Společnost sice loni vykázala zisk 13.000 korun, podle místostarosty ale hodně investovala.

Problém s doloženým vzděláním se týká i radního Martina Poulíčka (ČSSD), který po zvolení někdejšího příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD) hejtmanem začal pracovat pro kraj jako referent. Police podle dnešní Mladé fronty Dnes Poulíčka podezírá, že při nástupu na krajský úřad předložil padělané maturitní vysvědčení. Z krajského úřadu už Poulíček odešel. Zda by mohl mít případ dohru pro jeho působení na radnici, nechtěl Pikrt předjímat. Pokud by byl obviněn, rada by se tím podle starosty musela zabývat. Na posledním jednání městské rady Poulíček podle Pikrta nebyl. "Ptát se ho na to určitě budu. Volal jsem mu, nebral mi telefon," dodal.