VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Sedlčan: Budu bojovat o návrat akutních lůžek

Sedlčany – Zastupitelstvo města projednávalo v pondělí 11. prosince dodatek smlouvy k pronájmu městské nemocnice z prosince roku 2001, kterou na jejím základě provozuje Mediterra Sedlčany. Monika Sedláková, právnička zastupující město, připomněla pět nejdůležitějších bodů, na které se obě strany při přípravě dodatku ke smlouvě o nájmu, správě, zařízení a provozu nemocnice zaměřily. 

16.12.2017
SDÍLEJ:

Hlavní změny smlouvy 

Nově je v dodatku ke smlouvě formulován úvodní text, a zpřesněn byl předmět nájmu – budovy i pozemky, aktualizován je účel nájmu, doba jeho trvání a finanční výše. „V preambuli jsme jasně deklarovali zájem města na zachování co nejširšího rozsahu zajišťování zdravotní péče pro občany,“ uvedla mimo jiné Sedláková. Upozornila zároveň, že při nájmu nebytových prostor sloužících k podnikání nová úprava občanského zákoníku do určité míry pronajímatele - město - limituje. „Byli jsme však několikrát ujištěni nájemcem, že má zájem provoz nemocnice pro širší region Sedlčanska udržet,“ sdělila zároveň. 

Z dodatku je nyní jasné, co se rozumí movitými věcmi. „Z důvodu na dlouhodobost právního vztahu byly některé z nich již převedeny do majetku nájemce, případně již zanikly,“ upozornila na jeden ze sporných bodů, které byly řešeny a vyřešeny tím, že jsou movité věci vyjmenovány a dále se o ně stará nájemce. Upozornila, že nově je také ve smlouvě definováno věcné právo a právo užívání, aby nemohl nájemce některým osobám bránit vstupu do objektu. 

„Největší problémem byl účel nájmu, který jsme chtěli definovat tak, abychom nepožadovali nemožné. Víme, že město vstupovalo do jednání s úmyslem zachování akutních interních lůžek, jak tomu bylo do prosince minulého roku. Z pohledu nájemce jde o požadavek i z právního hlediska nemožný,“ pokračovala. Vysvětlovala, že hledali společně princip, jak nastavit služby tak, aby z pohledu města byla zdravotní péče garantována a zároveň byla splnitelná. 

V dodatku jsou také stanoveny podmínky, za kterých je oprávněn nájemce poskytnout některé prostory do užívání dalšímu podnájemci. Činnost, kterou zde bude případně provozovat, musí sloužit k udržení a dalšímu poskytování služby, jak je tomu i v případě laboratoří. Nelze tedy zdravotnickou službu nahradit například kadeřnictvím. 

Právnička konstatovala, že došlo k navýšení ročního nájemného na 1,99 milionu, což je přibližně o půl milionu korun více než dosud.. A dodatek počítá také s tím, že město je oprávněno podle výše inflace nájemné zvyšovat. Za podstatné považuje přílohovou tabulku, z níž je jasné, co se rozumí běžnou a mimořádnou údržbou a jaké povinnosti oprav a úhrad leží na bedrech nájemce a které na pronajímateli. Obě smluvní strany se v dodatku také nově zavazují k informační povinnosti. A jak a v jakých lhůtách se musí vyrozumět o podstatných momentech, které jsou pro fungování smluvního vztahu důležité. 

Mateřská společnost ve Vídni souhlasí

Manažer společnosti Vamed Mediterra Tomáš Beran uvedl: „Pro nás je návrh dodatku číslo 3 v uvedené podobě akceptovatelný a pro naší mateřskou společnost ve Vídni také.“ Je přesvědčen, že Vamed Mediterra při jednání o dodatku smlouvy udělala řadu ústupků ve všech bodech, které byly klíčové. Připomněl, co všechno po neúspěšném hledání chybějících lékařů internistů podnikli, aby dopad na region po uzavření lůžkového oddělení byl co nejmenší. Zmínil se, že v sedlčanské nemocnici došlo k navýšení počtu lůžek následné péče, k rozšíření ambulantních služeb pro obyvatele, v chirurgické ambulanci je nepřetržitý provoz, zřízen byl denní stacionář k ambulantnímu podávání infuzní léčby, funguje ortopedická poradna, poradna hojení ran, na plný úvazek ordinuje neurolog a rozšíření služeb se týká i urologické ambulance. 

Zastupitel Hefka měl nejvíc připomínek

Nejvíce připomínek měl zastupitel Rostislav Hefka. Například se velmi podivoval tomu, že provozovateli byl před několika měsíci zaslán dopis o hrubém porušení smlouvy, na jehož znění se zastupitelé dohodli. Byla v něm stanovena lhůta tří měsíců k nápravě a ke znovuotevření akutních lůžek na interně. „A my nyní v dodatku vůbec internu neřešíme. Tím jsme vlastně určitou zbraň, kterou jsme na Vamed Mediterra měli, zahodili,“ tvrdil.

Tím otevřel prostor k dalším diskusím o nedostatku lékařů, uzavírání nemocnic v řadě měst, o stavu celého zdravotnictví, které starosta Sedlčan Jiří Burian označil za prohnilé, hovořilo se o úhradové vyhlášce, o Všeobecné zdravotní pojišťovně (dále VZP), která je dalším subjektem, s níž jsou smluvní vztahy i pro nejbližší roky velkou neznámou… 

Starosta také varoval před situací, která by při vypovězení smlouvy s Mediterrou nastala. „Do několika týdnů by nemocnice nefungovala. VZP by se společností neuzavřela smlouvu a ze strany Krajského úřadu by oprávnění k činnosti skončilo. Nastalo by období, kdy by se nemocnice uzamkla a začaly by se řešit dlouhodobé právní, soudní a sankční záležitostí. To přece nechceme,“ rezolutně odmítl všechny úvahy o výpovědi smlouvy s Mediterrou. 

„Příští rok budu dále bojovat za to, aby se do Sedlčan akutní lůžka, minimálně na internu, vrátila. Odmítám absolutně v tuto chvíli dát společnosti Mediterra výpověď,“ sdělil Burian. Připomněl rok 1991, kdy kvůli rozmělnění OÚNZ (Okresního ústavu národního zdraví), nejvíc hrozil sedlčanské nemocnici zánik. A zopakoval, že o udržení nemocnice bude bojovat i v současné době.

Zastupitelé hlasovali o tom, zda jsou proto, aby dodatek smlouvy v předložené podobě rada města schválila. Jak starosta připomněl, je k těmto úkonům kompetentní. Z patnácti přítomných zastupitelů jich hlasovalo třináct pro, jeden se zdržel hlasování a jeden byl proti. Dodatek byl tedy schválen a obě strany budou dodatek smlouvy podepisovat. 

Autor: Marie Břeňová

16.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva Obsluha pil a jiných zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pozice: obsluha pil a jiných zařízení, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Zaměstnanecké výhody: ubytování zajistí zaměstnavatel, Nástup: od 1.9.2018 do 30.11.2018. Mzda: 12 500,- až 15 000,- Kč, Kontakt: Olha Nykorych, e-mail: nikorix@email.cz , Místo výkonu práce: NIKORIX Group s.r.o. provozovna Rožmitál pod Třemšínem, Nádražní č.p. 753, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Nikorix group s.r.o. provozovna rožmitál pod třemšínem, Nádražní, č.p. 753, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Nykorych Olha, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 21 250 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Samostatný skladník/skladnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme spolehlivé pracovníky do skladu. , Nabízíme:, hodinovou mzdu, stravenky 100 Kč, příspěvek na penzijní připojištění, roční bonusy, Doprava z Příbrami na odpolední směnu zajištěna. , Vaším úkolem bude příjem a výdej materiálu pro výrobu. Pracovníky bez praxe zaučíme. , Je třeba znalost práce na PC, průkaz na VZV zajistíme., Nástup možný ihned. mail: personalni@kemmler-electronic.com, Místo výkonu práce:KEMMLER ELECTRONIC, s.r.o., Cvokařská č.p. 123, Starý Rožmitál. Pracoviště: Kemmler electronic, s.r.o., Cvokařská, č.p. 123, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Jan Wallenfels, +420 318 665 016.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělníci do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: dělníci do výroby, OC, Náplň práce: řezání a frézování dřevěného materiálu, Požadujeme: pečlivost, manuální zručnost podmínkou, spolehlivost a zodpovědnost, Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Spálenský Jan, e-mail: jan@spalensky.cz, Místo výkonu práce: SPÁLENSKÝ - DŘEVĚNÉ LIŠTY, s.r.o., Kamýk nad Vltavou č.p. 132, 262 63 Kamýk nad Vltavou. Pracoviště: Spálenský - dřevěné lišty, s.r.o., 262 63 Kamýk nad Vltavou. Informace: Jan Spálenský, +420 318 841 128.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 30 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupci pro Středočeský kraj. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: obchodní zástupci pro Středočeský kraj, Požadujeme řidičský průkaz sk. B, zkušenost v oboru střešních krytin výhodou., Zaměstnanecké výhody: prémie, Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 30 000,- Kč + prémie, Kontakt: German Petr, tel.: 602 651 558, e-mail: german@yoger.cz, Místo výkonu práce: Yoger - Kovo s.r.o., Příbram V-Zdaboř č.p. 565, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Yoger - kovo s.r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Petr German, +420 602 651 558.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
AKTUALIZOVÁNO
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.
5

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Hrozit ze vsi na Příbramsku bombami v Praze nebyl dobrý nápad

Střední Čechy – Pobavit se ohlášením jedné nálože podezřelému nestačilo – zavolal proto anonymně na městskou policii s upozorněním, že na Václaváku – tedy na Václavském náměstí v centru Prahy – jsou uloženy bomby čtyři. Udělal to jen tak – rozhodně ne proto, aby někde za bukem sledoval cvrkot, který jeho telefonát vyvolá (což u podobných skutků rozhodně nebývá ojedinělou pohnutkou).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT