VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Sedlčan: Budu bojovat o návrat akutních lůžek

Sedlčany – Zastupitelstvo města projednávalo v pondělí 11. prosince dodatek smlouvy k pronájmu městské nemocnice z prosince roku 2001, kterou na jejím základě provozuje Mediterra Sedlčany. Monika Sedláková, právnička zastupující město, připomněla pět nejdůležitějších bodů, na které se obě strany při přípravě dodatku ke smlouvě o nájmu, správě, zařízení a provozu nemocnice zaměřily. 

16.12.2017
SDÍLEJ:

Hlavní změny smlouvy 

Nově je v dodatku ke smlouvě formulován úvodní text, a zpřesněn byl předmět nájmu – budovy i pozemky, aktualizován je účel nájmu, doba jeho trvání a finanční výše. „V preambuli jsme jasně deklarovali zájem města na zachování co nejširšího rozsahu zajišťování zdravotní péče pro občany,“ uvedla mimo jiné Sedláková. Upozornila zároveň, že při nájmu nebytových prostor sloužících k podnikání nová úprava občanského zákoníku do určité míry pronajímatele - město - limituje. „Byli jsme však několikrát ujištěni nájemcem, že má zájem provoz nemocnice pro širší region Sedlčanska udržet,“ sdělila zároveň. 

Z dodatku je nyní jasné, co se rozumí movitými věcmi. „Z důvodu na dlouhodobost právního vztahu byly některé z nich již převedeny do majetku nájemce, případně již zanikly,“ upozornila na jeden ze sporných bodů, které byly řešeny a vyřešeny tím, že jsou movité věci vyjmenovány a dále se o ně stará nájemce. Upozornila, že nově je také ve smlouvě definováno věcné právo a právo užívání, aby nemohl nájemce některým osobám bránit vstupu do objektu. 

„Největší problémem byl účel nájmu, který jsme chtěli definovat tak, abychom nepožadovali nemožné. Víme, že město vstupovalo do jednání s úmyslem zachování akutních interních lůžek, jak tomu bylo do prosince minulého roku. Z pohledu nájemce jde o požadavek i z právního hlediska nemožný,“ pokračovala. Vysvětlovala, že hledali společně princip, jak nastavit služby tak, aby z pohledu města byla zdravotní péče garantována a zároveň byla splnitelná. 

V dodatku jsou také stanoveny podmínky, za kterých je oprávněn nájemce poskytnout některé prostory do užívání dalšímu podnájemci. Činnost, kterou zde bude případně provozovat, musí sloužit k udržení a dalšímu poskytování služby, jak je tomu i v případě laboratoří. Nelze tedy zdravotnickou službu nahradit například kadeřnictvím. 

Právnička konstatovala, že došlo k navýšení ročního nájemného na 1,99 milionu, což je přibližně o půl milionu korun více než dosud.. A dodatek počítá také s tím, že město je oprávněno podle výše inflace nájemné zvyšovat. Za podstatné považuje přílohovou tabulku, z níž je jasné, co se rozumí běžnou a mimořádnou údržbou a jaké povinnosti oprav a úhrad leží na bedrech nájemce a které na pronajímateli. Obě smluvní strany se v dodatku také nově zavazují k informační povinnosti. A jak a v jakých lhůtách se musí vyrozumět o podstatných momentech, které jsou pro fungování smluvního vztahu důležité. 

Mateřská společnost ve Vídni souhlasí

Manažer společnosti Vamed Mediterra Tomáš Beran uvedl: „Pro nás je návrh dodatku číslo 3 v uvedené podobě akceptovatelný a pro naší mateřskou společnost ve Vídni také.“ Je přesvědčen, že Vamed Mediterra při jednání o dodatku smlouvy udělala řadu ústupků ve všech bodech, které byly klíčové. Připomněl, co všechno po neúspěšném hledání chybějících lékařů internistů podnikli, aby dopad na region po uzavření lůžkového oddělení byl co nejmenší. Zmínil se, že v sedlčanské nemocnici došlo k navýšení počtu lůžek následné péče, k rozšíření ambulantních služeb pro obyvatele, v chirurgické ambulanci je nepřetržitý provoz, zřízen byl denní stacionář k ambulantnímu podávání infuzní léčby, funguje ortopedická poradna, poradna hojení ran, na plný úvazek ordinuje neurolog a rozšíření služeb se týká i urologické ambulance. 

Zastupitel Hefka měl nejvíc připomínek

Nejvíce připomínek měl zastupitel Rostislav Hefka. Například se velmi podivoval tomu, že provozovateli byl před několika měsíci zaslán dopis o hrubém porušení smlouvy, na jehož znění se zastupitelé dohodli. Byla v něm stanovena lhůta tří měsíců k nápravě a ke znovuotevření akutních lůžek na interně. „A my nyní v dodatku vůbec internu neřešíme. Tím jsme vlastně určitou zbraň, kterou jsme na Vamed Mediterra měli, zahodili,“ tvrdil.

Tím otevřel prostor k dalším diskusím o nedostatku lékařů, uzavírání nemocnic v řadě měst, o stavu celého zdravotnictví, které starosta Sedlčan Jiří Burian označil za prohnilé, hovořilo se o úhradové vyhlášce, o Všeobecné zdravotní pojišťovně (dále VZP), která je dalším subjektem, s níž jsou smluvní vztahy i pro nejbližší roky velkou neznámou… 

Starosta také varoval před situací, která by při vypovězení smlouvy s Mediterrou nastala. „Do několika týdnů by nemocnice nefungovala. VZP by se společností neuzavřela smlouvu a ze strany Krajského úřadu by oprávnění k činnosti skončilo. Nastalo by období, kdy by se nemocnice uzamkla a začaly by se řešit dlouhodobé právní, soudní a sankční záležitostí. To přece nechceme,“ rezolutně odmítl všechny úvahy o výpovědi smlouvy s Mediterrou. 

„Příští rok budu dále bojovat za to, aby se do Sedlčan akutní lůžka, minimálně na internu, vrátila. Odmítám absolutně v tuto chvíli dát společnosti Mediterra výpověď,“ sdělil Burian. Připomněl rok 1991, kdy kvůli rozmělnění OÚNZ (Okresního ústavu národního zdraví), nejvíc hrozil sedlčanské nemocnici zánik. A zopakoval, že o udržení nemocnice bude bojovat i v současné době.

Zastupitelé hlasovali o tom, zda jsou proto, aby dodatek smlouvy v předložené podobě rada města schválila. Jak starosta připomněl, je k těmto úkonům kompetentní. Z patnácti přítomných zastupitelů jich hlasovalo třináct pro, jeden se zdržel hlasování a jeden byl proti. Dodatek byl tedy schválen a obě strany budou dodatek smlouvy podepisovat. 

Autor: Marie Břeňová

16.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 21 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Výrobní a montážní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: zámečníci, Požadavky:, - znalosti výkresové dokumentace výhodou, - výhodou - zkoušky svařování EN - CO2, řidičské oprávnění skupina C, vysokozdvižné vozíky, pracovní plošiny, vazačské, jeřábnické zkoušky , Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, Nástup: možný ihned Mzda: 21 000,- až 35 000,- Kč, Práce přesčas s bonifikací 25/50/100%, Kontakt: Kovařík Jiří Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Místo výkonu práce: KK T E CH N O I N G spol. s r.o., Rosovická č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jiří Kovařík, +420 604 847 608.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: programátor/ka, Vhodné i pro OZP., Požadujeme znalost OOP principů, základní znalosti C# nebo PHP, výhodou znalosti SQL, pracovitost, schopnost pracovat v týmu, zodpovědný a aktivní přístup k práci., Zaměstnanecké výhody: stravenky, prémie, Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,- až 35 000,- Kč, Kontakt: Spilka Josef Ing., tel.: 776322341, pracovní dny od 8:00 do 16:00 hod, e-mail: Info@viklan.cz, Místo výkonu práce: VIKLAN SOFTWARE s.r.o., Krásná Hora nad Vltavou č.p. 142, Krásná Hora nad Vltavou. Pracoviště: Viklan software s.r.o., 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Josef Spilka, +420 776 322 341.

Výroba - Výroba Montážní dělník 90 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: montážní dělníci výrobků a zařízení, OC, Krátkodobé zaměstnání., Nástup od 1.7.2018 do 30.9.2018.Mzda: 90,-Kč/hod., Kontakt: p. Bárta, tel.:731 190 219, po - pá od 9:00 - 12:00 hod., Místo výkonu práce:REPARTO s.r.o.,provozovna AGOR TECH Sádek, Sádek č.p. 1,. Pracoviště: Reparto s.r.o.provozovna agor tech sádek, 261 01 Příbram 1. Informace: Bárta, +420 731 190 219.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 500 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka českého a anglického jazyka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25500 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka českého a anglického jazyka, Plná kvalifikace dle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, praxe vítána., Nástup: od 1.9.2018 Mzda: 25 500,- (dle praxe) až 33 000,- Kč, Kontakt: Fiřtíková Marie Ing., tel.: 602 182 367, denně od 8:00 - 15:00 hod, e-mail: firtikova@sbrez.cz, Místo výkonu práce: Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Březnice, Rožmitálská č.p. 340, Březnice. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední odborná škola, březnice, rožmitálská 340, Rožmitálská, č.p. 340, 262 72 Březnice. Informace: Marie Fiřtíková, +420 602 182 367.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Duel FNL 1. FK Příbram - Hradec Králové 2:0.

Komplikace! Fotbalisté Příbrami ve Frýdku tvrdě narazili

Oblastní nemocnice Kladno

Stanovy krajských nemocnic se mění. Proč?

Největší výhra pro nás bude, když neskončíme poslední

Příbram – DRFG Superliga malého fotbalu vstoupila do své jarní části. Nechyběl u toho ani výběr Příbrami, který přestože na zbytek tabulky vzhlíží s výrazným odstupem, ukázal, že kvalitu rozhodně má. Vyšlápl si totiž na jednoho z favoritů soutěže, po podzimu druhé Blanensko, které doma porazil 4:3. Přestože i nadále příbramští hráči uzavírají na osmé pozici pořadí celé soutěže a ztrátu budou jen těžko dohánět, mají jasný cíl. „Chceme si připsat víc výher než na podzim,“ oznámil trenér středočeského výběru Josef Sandr.

Z půlmiliardového přebytku poslali zastupitelé nejvíc na silnice

Střední Čechy – Celá miliarda korun by měla v letošním roce vylepšit středočeské silnice, volající po opravách dlouhodobě – a nyní po zimě obzvlášť. K 677 milionům korun, které má kraj přislíbeny ze Státního fondu dopravní infrastruktury, přidali ve čtvrtek krajští zastupitelé 330 milionů korun v rámci rozdělování zůstatku hospodaření z loňského roku.

Policie hledá svědky dopravní nehody v Dlouhé ulici

Příbram – Policie hledá svědky dopravní nehody, které mělo dojít ve středu 25. dubna v 17:50 hodin v Dlouhé ulici. Zatím nezjištěná řidička narazila na chodníku před budovou Waldorfské školy do nezletilé dívky. „Z místa pak odjela, aniž by nehodu oznámila na policii a vzniklou situaci jakkoliv řešila. Dítě následně rodinný příslušník převezl k lékařskému vyšetření, kde mu zjistili pohmoždění dolní končetiny,“ řekla tisková mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

S návrhem otevřít zastupitelské kluby veřejnosti opozice nepochodila

Střední Čechy – S návrhem na zpřístupnění jednání výborů krajského zastupitelstva zájemcům z řad veřejnosti neuspěli ve čtvrtek členové zastupitelského klubu STAN. Návrh na úpravu jednacího řádu ani neprosadili do programu jednání. Devatenáct hlasů „pro“ k tomu nestačilo; 15 zastupitelů se postavilo proti a 18 se hlasování zdrželo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT