VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové jednali v Příbrami o Brdech, přijede i ministr Stropnický

Příbram - V pátek se ve velké zasedací síni Městského úřadu Příbram sešlo 14 ze 17 starostů obcí správního obvodu Příbram, které jsou v přímém kontaktu s územím Vojenského újezdu Brdy (VÚB) a mohou být dotčeny jeho zrušením.

19.11.2014
SDÍLEJ:

Zleva Bohuslav Dvořák a starosta Jindřich Vařeka.Foto: archiv radnice

Jednání se účastnil nově zvolený senátor za volební obvod Příbram  Jiří Burian. Na setkání se dostavili také zástupci a odborníci z Ministerstva obrany (vedoucí poradců Ministra obrany ČR Bohuslav Dvořák a specialistky Generálního štábu Armády ČR mjr. Magdalena Dvořáková a. Arnoštka Jelínková) a Ministerstva životního prostředí (ředitelka odboru zvláštní územní ochrany přírody a krajiny (ZÚOPaK) Alena Vopálková a pracovník odboru ZÚOPaK Michal Zelenka). Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) zastupoval poradce ředitele AOPK František Pojer. Diskutovalo se o záměru zrušit VÚB a také o plánu vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Brdy a o budoucnosti tohoto území.

Schůzka se konala na pozvání a pod záštitou starosty města Příbrami pana  Jindřicha Vařeky. Zúčastnila se jí také nová tisková mluvčí Pavlína Svobodová a Pavel Čámský. Schůzku moderoval a diskusi objektivně a nezaujatě řídil vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Příbram Petr Walenka.
Zástupci Ministerstva obrany (MO) připomněli základní důvody, proč se vojenský újezd ruší a jak jsou navrhovaným zákonem řešeny základní otázky a problémy přechodu území a jeho obyvatel do civilní správy. Ohradili se proti nařčení, že MO v minulosti poskytlo nepřesné nebo dokonce nepravdivé informace a naopak potvrdili, že veškeré relevantní informace, které byly dotčeným obcím, institucím i soukromým osobám poskytnuty, byly maximálně objektivní, pravdivé a pro potřebná jednání a rozhodování plně dostačující. „Myslím si, že je velmi důležité, aby i teď, po komunálních volbách, jsme opět zavedli diskusi o rušení vojenského prostoru Brdy. Chtěl bych připomenout, že v tomto případě se nejedná pouze o Vojenský újezd Brdy, jedná se o optimalizaci všech vojenských újezdů, které má resort Ministerstva obrany ČR ve svém vlastnictví na území České republiky. Hlavní důvody optimalizace jsou ekonomické. Poté, co jsme si udělali analýzu, vyplynulo z ní, že Česká republika má největší počet vojenských újezdů na jednoho vojáka v rámci NATO. Nejenom počet újezdů, ale i rozlohou se řadíme mezi státy, které mají třikrát tolik vojenských újezdů, než mají ostatní státy kolem nás a to včetně Velké Británie," vysvětloval Bohuslav Dvořák.

Přítomní odborníci z Ministerstva životního prostředí (MŽP) a AOPK podrobně popsali, jakým způsobem bude CHKO fungovat, na jaké fenomény se zaměří ochrana a péče o přírodu v Brdech a informovali také o tom, že i návrh na vyhlášení CHKO Brdy se nachází ve finálním stádiu, kdy proběhlo řádné připomínkové řízení a je prakticky připraven k předložení a projednání Legislativní radou vlády.

Starosta Příbrami Jindřich Vařeka přítomné informoval, že nové vedení města a správní obvod ORP Příbram plně respektuje záměr zrušit Vojenský újezd Brdy a vyhlásit zde CHKO. Tento postoj presentovala obě koaliční politická uskupení ve svých volebních programech. Získala jasnou většinu voličů. Naopak minulé vedení města, které záměr zrušit vojenský újezd odmítalo a bránilo mu, utrpělo drtivou volební porážku.

Na rozdíl od těch, kteří se postojem a budoucností Vojenského újezdu Brdy ve svých programech nezabývali, vedení města Příbrami vnímá svůj jasný mandát prosazovat a podporovat jak záměr na zrušení újezdu, tak vznik CHKO. S existencí CHKO také město spojuje pravděpodobný významný nárůst turismu v regionu a s ním i vznik nových pracovních příležitostí, které pomohou řešit problém vysoké nezaměstnanosti.

Příbram má zájem o umístění sídla Správy CHKO na svém území a nabízí k tomu vhodné a důstojné prostory. „Prostudoval jsem návrh zákona, kterým se ruší VÚ Brdy, zákon o ochraně přírody a krajiny i návrh CHKO Brdy a musím konstatovat, že tato legislativní kombinace mne přesvědčuje, že o přírodu a krajinu v Brdech bude postaráno neskonale lépe, než jak je tomu doposud," uvedl své stanovisko k věci starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Oba hlavní odpůrci rušení újezdu z řad starostů, Miroslav Mudra, starosta Křešína, a starosta Jinec, Josef Hála, které podpořil i nový starosta Lázu  Antonín Kropáč, zopakovali své již dříve mnohokrát zmiňované obavy a podezření, která se však dle názoru zástupců MO nedotýkají podstaty problému, do jisté míry postrádají relevantní odůvodnění a mají spíše spekulativní charakter. Starosta Obecnice, Josef Karas, však připomněl i některé ryze praktické problémy, které mohou přechodem území do civilní správy vzniknout a jejichž řešení bude nutné (např. otázka požární ochrany, šetrného hospodaření v lesích, správy a údržby komunikací nebo pořízení nové územně plánovací dokumentace).

Vystoupil také nově zvolený senátor dlouholetý starosta Sedlčan, Jiří Burian. Poděkoval za pozvání i za informace o problematice rušení újezdu a vzniku CHKO, kterých se mu na setkání dostalo od kompetentních odborníků. Vyjádřil přesvědčení, že celá problematika je nepřiměřeně a nevhodně zpolitizovaná, což znesnadňuje komunikaci i věcná, efektivní a spravedlivá řešení. Za podstatné považuje, že MO vojenský újezd v Brdech nepotřebuje a nechce jej. Dovede pochopit obavy některých starostů z nové a nevyzkoušené situace, ale zřejmě je v tomto směru zásadním stanovisko odborníků ministerstva obrany. Má v úmyslu o věci získat další podrobnější informace a jednat o tom i se starosty podbrdských obcí, aby získal přesnější a hlubší vhled do celé záležitosti.

Starosta Příbrami Vařeka na závěr poděkoval všem přítomným za účast a současně je pozval na středu 19. listopadu odpoledne, kdy přijede do Příbrami ministr obrany Martin Stropnický. Zdroj: MěÚ Příbram

Autor: Redakce

19.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský soud v Praze se v pondělí 23. října vrátil ke korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
13

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize středočeské koalice pokročila, námluvy ANO s ČSSD už nejsou tajné

Hejtmanka lákala pozornost ke středním Čechám. Ve Washingtonu

Střední Čechy – O lokality ve středních Čechách se nyní více zajímají členové týmů americké centrály softwarového gigantu Microsoft.

Debaty o penězích pro nemocnice může kdokoli sledovat i z domova

Střední Čechy – V úterý se sejdou zastupitelé Středočeského kraje. Jednat mají hlavně o plánu investic a o penězích pro krajské nemocnice. Jistě se zmíní i o aktuální krizi krajské koalice – k ráznému řešení však asi nepřistoupí.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Hlasujte o miminko 42. týdne 2017

Příbram /FOTO, ANKETA/ - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT