Obce na Podbrdsku vytáhly znovu do boje proti radaru. Starostové čtyř desítek obcí společně s hnutím Nenásilí nebo Greenpeace chtějí svoje protesty přenést až do Bruselu. Svoji protiradarovou kampaň nazvali Vládě to osladíme a představí ji v pátek v Praze.
Do boje ale vytáhli už nedávným pozváním amerického vědce a kritika radaru Theodore Postola do Rožmitálu nebo s návštěvou europoslance Giulietta Chiesy, který je odpůrcem rozšiřování amerických základen v Evropě.
Zástupci obcí z Ligy starostů proti radaru společně s hnutím Nenásilí pořádali včera v Poslanecké sněmovně tiskovou konferenci. Obě komory parlamentu totiž mají v tyto dny na programu projednávání smluv o radaru.
Konference se zúčastnili zástupci poslanců z řad ČSSD, Strany zelených a KSČM, včetně zástupců hnutí Nenásilí. Na konferenci byl také starosta Jinců Josef Hála nebo starostka Lázu Jitka Říhová.
„Zástupci poslanců tří parlamentních stran, starostové i občané společně vyzvali vládu, aby přerušila jednání o umístění americké základny na našem území. V situaci, kdy si to většina obyvatel země nepřeje, by šlo o hrubé porušení demokratických principů a to nemůžeme dopustit,“ řekl Jan Tamáš z hnutí Nenásilí. „Pokud by však vláda přeci jen ve svém plánu pokračovala, představíme kroky, jak jí v tom budeme každý z nás bránit,“ dodal Tamáš.
Tento pátek totiž odpůrci radarové základny představí v pražské Rezidenci Bologna novou evropskou protiradarovou kampaň Vládě to osladíme. Celá kampaň pak potrvá od ledna do června 2009 a jejím cílem bude upozornit instituce i politiky Evropské unie na nesouhlas většiny Čechů se zapojením České republiky do systému Národní raketové obrany USA.
„Vláda dlouhodobě ignoruje vůli většiny obyvatel naší země. Obrátíme se proto na Evropskou unii, aby nám v této těžké situaci pomohla,“ řekl na to Jan Tamáš. „Po návštěvách místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisy Morgantiniové a europoslance Giulietta Chiesy v Praze je jasné, že Evropa v žádném případě s kontroverzním projektem Hvězdných válek USA nesouhlasí. Naší vládě tedy v případě ratifikace radarových smluv šest měsíců předsednictví EU náležitě osladíme celoevropskou protiradarovou kampaní,“ dodal Tamáš.
Tiskové konference se zúčastní člen vedení Ligy starostů proti radaru a starosta Trokavce Jan Neoral. „Máme připravený dopis společně s hnutím Nenásilí a kampaní Evropa pro mír, který odešleme budoucímu prezidentovi USA Baracku Obamovi. Plánujeme také cestu 30 až 40 členů Ligy starostů proti radaru do Evropského parlamentu v Bruselu. Ta je plánována na 24. února příštího roku,“ sdělil Jan Neoral.
„Dopis o našem protestu proti plánované radarové základně také chystáme předat Evropskému parlamentu,“ řekl včera Deníku Jan Neoral.
Baracku Obamovi hodlají napsat i odpůrci základny z iniciativy Ne základnám. Ti chtějí do kampaně zatáhnout tisíce lidí, kteří by byli pod dopisem adresovaným budoucímu prezidentovi USA. Každý zájemce prostřednictvím webových stránek iniciativy může podepsat dopis a odeslat ho do e-mailové schránky Baracku Obamovi.