Starostové dostali návrh nového katastrálního členění po zrušení Vojenského újezdu Brdy, které vychází z roku 1949. Do návrhu bylo po jednání s okolními obcemi zahrnuto i katastrální přičlenění obcí, které zanikly se vznikem vojenského újezdu.

K tomu vysvětluje Magdaléna Dvořáková z ministerstva obrany na oficiálním webu resortu, že starostům byla předána mapa újezdu, aby mohli návrh písemně připomínkovat v následujících týdnech a tím byl definitivní návrh ministerstva obrany ve shodě se starosty obcí a kraji připraven do 30. června tohoto roku.

„Další důležitým bodem jednání bylo přestavení návrhu ochrany přírody po zrušení vojenského újezdu ministerstva životního prostředí. Zástupci ministerstva životního prostředí v návaznosti na schválené usnesení vlády z ledna tohoto roku, představili starostům návrh ochrany přírody formou chráněné krajinné oblasti. Starostové obdrželi návrh zanesený také do mapy,“ uvádí dále Magdaléna Dvořáková s dodatkem, že starostové už mají k dispozici informační materiály k nastudování.

Nyní už mají starostové v rukou i materiály z ministerstva životního prostředí.

Podle našich informací ministerstvo bude oslovovat postupně obce z Plzeňského a Středočeského kraje a to ještě nejspíše rozdělí schůzky s obcemi podle mikroregionů.

Nikdo zatím oficiálně nejednal s dalšími obcemi, kterých by se vznik CHKO mohl bezprostředně týkat. Jde například ještě na Příbramsku o Hvožďany a přilehlé obce, kam by CHKO mělo sahat, protože se počítá s variantou, která by zahrnovala do chráněného území nejen Střední, ale i Jižní Brdy. Dále se CHKO dotkne například na Plzeňsku Nových Mitrovic nebo osady Chynín.

V pátek 23. března je termín schůzky zástupců ministerstva životního prostředí s obcemi v Plzeňském kraji.

Předtím bude ještě 12. března zasedat zastupitelstvo Plzeňského kraje. Návrat katastrálních území považuje Plzeňský kraj za důležitý pro rozvoj svých obcí, a proto už schválila krajská rada stanovisko, které po potvrzení zastupitelstvem pošle vládě a ministerstvům obrany, vnitra a pro místní rozvoj. Stanovisko obsahuje také požadavky na navrácení původních historických katastrálních území všem dotčeným obcím Plzeňského kraje včetně přičlenění bývalých katastrálních území obcí Kolvín a Padrť do území Plzeňského kraje. Rada doporučuje zastupitelům kraje odsouhlasit zřízení CHKO. Hejtman Milan Chovanec dokonce navrhuje, aby se původní území dotčených obcí vrátila zpět před rok 1928. „K tomu udělá Plzeňský kraj všechny kroky,“ nechal se už před časem slyšet hejtman. Krajský úřad Plzeňského kraje také prosazuje vybudování takzvaného suchého poldru na Klabavě v údolí, kde stojí třítrubecký zámeček.

Stanovisko k otázce Brd už schválili zastupitelé Středočeského kraje. Rozdíl je v tom, že souhlasí se zřízením CHKO, ale případně i s vyhlášením maloplošných chráněných území s přírodním parkem. Kraje se ale nemohou domluvit na rozčlenění katastrálních území. Dnes spadá Vojenský újezd Brdy pod Středočeský kraj, který trvá na tom, aby území, které chce obrana opustit, zůstalo nadále středočeské. První jednání s obcemi Příbramska a zástupci ministerstva životního prostředí se koná 28. března.