Podle vedení příbramské radnice práce nepostupují podle smlouvy. Město se tedy rozhodlo nechat zpracovat právní analýzu dalšího postupu. Z té vyplynulo, že nejlepším řešením bude omezení rozsahu díla, což odsouhlasila i rada města.

Podle tohoto rozhodnutí tak na projektech již nebude pracovat firma SPO Příbram, která vyšla vítězně z výběrového řízení. „Další postup by měl být takový, že zbývající část nezbytná k dokončení staveb bude vysoutěžena popřípadě zadána přímým zadáním jiné firmě tak, aby stavby mohly být dokončeny co nejdříve,“ uvedl starosta Jindřich Vařeka s tím, že s ohledem na situaci není nyní možné uvést nové termíny dokončení.

Původně měly být obě stavby dohromady zhruba za více než 27 milionů korun dokončeny 22. května, což se ale nepodařilo. Podle radnice zhotovitel nabídl další termíny, které také nedodržel. „Přestože datum dokončení staveb bylo již v květnu, nebylo stále jasné, kdy bude hotovo. Ze strany dodavatele zaznělo opakovaně několik termínů, které nikdy nebyly dodrženy. Rychlejší řešení je omezení stavby a nové vysoutěžení. Chceme tímto krokem předejít kupení problémových akcí,“ doplnil první místostarosta Martin Buršík.

S tím ale zásadně nesouhlasí jednatel stavební firmy Martin Pečenka. Podle jeho slov u obou staveb musela firma čelit nečekaným problémům, které způsobily prodlení. „V případě Nového rybníku byl podle nás špatně připravený projekt, který si vyžadoval řadu změn. Ty bylo potřeba řešit dodatkem ve smlouvě, který ovšem logicky posouvá termín dokončení stavby,“ konstatoval Pečenka.

Problémy s projektem potvrdil ostatně před komunálními volbami i starosta města. „Obě strany dopustily chyb. Z naší strany nebyl projekt zcela v pořádku, což zavdalo příčinu ke zpoždění ze strany dodavatele stavby,“ uvedl koncem září Vařeka.

Pochybení ze strany města ale prý podle právníků není příčinou až tak dlouhého zpoždění dokončení stavby. Podle jednatele SPO Příbram ale firma v srpnu ocenila práce nutné k dokončení stavby, ovšem město tento dodatek ke smlouvě firmě podle slov Martina Pečenky neodpovědělo a naopak přistoupilo k omezení rozsahu díla stejně, jako je tomu v případě Junior klubu.

Ovšem tam je důvod zpoždění podle stavební firmy poněkud odlišný. „U Junioru je problém v tom, že jde o rekonstrukci budovy postavené v polovině 70. let a navíc v akci Z, takže nikdy nevíte, na co narazíte. Například když odkryjete dlaždice, tak narazíte na popraskané betony, které se musí opravit, což ale projektant nemohl předpokládat, protože to nemohl vidět, takže jsme museli kompletně předělat podlahy,“ popsal jednu z mnoha komplikací stavby Martin Pečenka. Rovněž ale dodal, že v případě obou staveb je už hotovo kolem 90 procent prací.

Kdy vybere město novou firmu, aby stavby dokončila, zatím není známo. Momentálně jsou stavební práce na budově restaurace i klubu Junior zastavené.