Do jednodenní stávky vstoupí v pondělí 27. listopadu pedagogové i zaměstnanci 1. ZŠ Sedlčany a 2. ZŠ Propojení. Uzavřeny budou i všechna pracoviště Mateřské školy Sedlčany.

Také žáci Základní školy Březnice si v pondělí budou moci připsat. Ředitel školy Miroslav Bělka na tento den vyhlásil ředitelské volno. „Vážení rodiče, uvědomujeme si, že opatření přichází ve složitou dobu ovlivněnou důsledky pandemie, aktuálních konfliktů a ekonomických problémů a složitého společenského vývoje. Přesto Základní škola Březnice vyjadřuje nesouhlas s plánovanými kroky v oblasti školství. V předchozích letech se škola do stávek nezapojila, nyní se však obáváme negativních důsledků plánovaných změn na kvalitu výuky, zásadních omezení v oblasti výuky i provozu škol a zejména negativních dopadů na žáky,“ vzkázal mimo jiné ředitel Bělka na webových stránkách školy.

Ani v Základní škole na Komenského náměstí v Dobříši se v pondělí děti učit nebudou. „86 % zaměstnanců základní školy a školských zařízení, jejichž činnost základní škola jako právnická osoba vykonává (školní jídelny, školní družiny a školního klubu), se k vyhlášené jednodenní stávce připojuje. Vzhledem k tomu, že tak nebude možné zajistit provoz základní školy a výše uvedených školských zařízení, bude dne 27. 11. 2023 v základní škole, školní jídelně, školní družině a školním klubu přerušen provoz,“ informuje škola na svých webových stránkách. Zcela uzavřena bude také Základní škola v Lidické ulici v Dobříši.

Do stávky ze zapojuje také Základní a Mateřské škola Jince. "Naše požadavky jsou legitimní – jde nám o udržení kvality vzdělávání našich dětí. Plně podpoříme jednodenní výstražnou stávku plánovanou na pondělí 27. 11. 2023," stojí na webu školy. 

Naopak žáci Základní školy v Novém Kníně se budou v den plánované stávky učit dle rozvrhnu. Fungovat bez omezení bude také místní mateřská škola a školní jídelna. „Přestože uznáváme oprávněnost stávky jako formy vyjádření nesouhlasu se současným stavem, pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci ZŠ a MŠ Nový Knín se rozhodli naší školu nezapojit do celoplošné stávky,“ stojí na webových stránkách školy.

Stejná situace v pondělí nastane také v Základní a mateřské škole Sedlec-Prčice. "Naše škola nevstoupí do aktivní stávky, protože si nechceme brát rodiče a děti jako rukojmí, nicméně řadu požadavků na přehodnocení plánovaných změn v oblasti školství podporujeme," vysvětlují na svém webu.

V Základní a mateřské škole ve Vysokém Chlumci se bude také vyučovat, ovšem zaměstnanci stávku podporují a podepsali i petici. Normálně učit se budou také žáci Základní školy Jakuba Jana Ryby v Rožmitále pod Třemšínem.