Středočeský kraj shání peníze na zabezpečení štěchovické skály. Pomoci má čtyřmiliardový úvěr, na jehož poskytovatele vypsal kraj v polovině dubna veřejnou soutěž. Peníze získané od některého z českých bankovních domů použije také na další opravy silnic a spolufinancování projektů z dotací EU.

Ze skalního masivu mezi obcemi Štěchovice a Davle se uvolňují kameny, ohrožují tak na životě řidiče a cyklisty projíždějící po silnici. Když ze skály několikrát spadly úlomky a poškodily projíždějící auta, nechal kraj vypracovat studii sanace skály, podle které se mohou náklady vyšplhat až na 60 milionů korun.

„My chceme sanaci provést co nejdříve, abychom neprodlužovali ohrožení lidí, ale na druhou stranu uděláme také vše proto, abychom se domluvili s Lesy České republiky, na jejichž pozemcích skála leží, aby nám s tou investicí pomohly, protože ta částka je pro kraj vysoká,“ řekl mluvčí středočeského kraje Martin Kupka.

Ačkoli se představitelé kraje už s vedením Lesů České republiky sešli, zatím nenalezli žádný konkrétní způsob, jak projekt zabezpečení spolufinancovat. Kraj chce díky úvěru zrealizovat rekonstrukce a dopravní projekty v celkové hodnotě 1,7 miliardy korun. Vedle sanace zvětralé skály u Štěchovic chce za bezmála 20 milionů korun opravit silnice mezi obcemi Tochovice a Březnice. „Zhruba 27 milionů korun z úvěru kraj použije na rozsáhlou rekonstrukci průtahu obcí Všetaty na Mělnicku,“ informoval Martin Kupka s tím, že mezi přihlášenými do soutěže o poskytovale úvěru je jednak Komerční banka a pak společnost Dexia.