Obyvatelé Štěchovic bijí na poplach. Minimálně dva roky bude 500 domácností, které využívají vlastní studnu, bez pitné vody. Informovala o tom starostka Štěchovic Miloslava Vlková. Ta nyní čeká na výzvu, aby mohla zažádat o stomilionovou dotaci na přivaděč vody ze Štěchovic do Masečína. Důvodem zoufalé situace, která trvá od 20. dubna, jsou nepříznivé klimatické podmínky.

„Muselo by dva měsíce nepřetržitě pršet, aby alespoň nasákla půda. Lidé chodí na úřad brečet. Stal se mi kuriózní případ, kdy mi paní vyčetla, že neprší a že je to všechno moje vina,“ řekla Vlková. „Jako čtyřčlenná rodina se myjeme ve vaně jednou do týdne, v té samé vodě se pak umyje nádobí a nakonec můžeme spláchnout záchod,“ přiblížila situaci obyvatelka obce.

„Zkrátka pustíme kohoutek a jde z něj jen vzduch. Nedovedu si představit takto žít ani o den navíc natož dva roky,“ uvedla místní žena. Starostka si uvědomuje závažnost situace, ale stavba přivaděče ve skalním terénu je prý časově a finančně velmi náročná, avšak nevidí důvod, proč by se neměla zvládnout. Nešťastným obyvatelům Štěchovic pomáhají v zásobování užitkovou vodou masečínští hasiči. Včera nechalo vedení obce nainstalovat dvě cisterny s pitnou vodou.

Problémy s vysycháním studen mají ve Štěchovicích od roku 2003, a to pravidelně na konci léta. Zatím však situace nebyla nikdy tak zoufalá jako nyní. Absence vody se dotkne dalších desítek chatařů a lidí, kteří zde nemají hlášený trvalý pobyt.