Příbram - Pondělní volbu prvního místostarosty Příbrami poznamenaly osobní spory. Myslí si to nový starosta a lídr ANO Jindřich Vařeka. Dva zastupitelé ANO Jitka Stefanidesová a Vladimír Danda nehlasovali pro svou kandidátku Alenu Ženíškovou, zvolena byla jen díky podpoře mimo koalici. Vařeka chce zjistit, proč nebyl klub jednotný. ČTK dnes řekl, že bude s oběma zastupiteli o jejich motivech hovořit. Stefanidesová s Dandou své jednání zdůvodnili tím, že Vařeka údajně nerespektoval výsledky voleb.

"S oběma budu mluvit a zeptám se jich, proč hlasovali tak, jak hlasovali, zatím jsem tu příležitost neměl. Jsou tam zřejmě nějaké osobní záležitosti," uvedl Vařeka.

Někteří zastupitelé se chybějícím hlasům pro Ženíškovou podivili a vyjádřili obavy, zda bude nová koalice do budoucna stabilní. "Jsem v zastupitelstvu už čtvrté volební období, ale nepamatuji si, aby lidé z vládnoucí koalice nevolili svého člověka," podotkl zastupitel za Šanci pro Příbram Petr Kareš. Ženíškovou pomohli zvolit bývalý starosta Pavel Pikrt, který po volbách vystoupil z ČSSD, na jejíž kandidátce se do zastupitelstva dostal, a Vladimír Kyselák (za KSČM).

Kareš poukázal na to, že se oba "rebelující" zastupitelé nedostali do městské rady, přestože Stefanidesová byla dvojkou na kandidátce ANO a Danda získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů po Vařekovi, navíc byl i kandidátem ANO na senátora. Vařeka ale podotkl, že o složení rady rozhodovaly jiné důvody. "Zásadním klíčem k nominování rady byla profesionalita jednotlivých členů a jejich způsobilost k tomu, abychom dosáhli cílů, které jsme chtěli. To byl jednoznačný klíč," zdůraznil.

Stefanidesová a Danda večer v prohlášení zaslaném ČTK uvedli, že lídr příbramského hnutí ANO nerespektoval výsledky voleb a tím pádem i vůli voličů, s ostatními nekonzultoval složení rady. "Postavil nás před hotovou věc. Hlasování jsme se zdrželi pouze v jednom případě, proto odmítáme odvážné tvrzení lídra, že bychom byli jakýmisi přeběhlíky a celou věc brali v osobní rovině," uvedli. Danda upřesnil, že mu sice místo neuvolněného radního bylo nabídnuto, ale v radě podle něj chyběl ekonom. Proto funkci postoupil Václavu Dvořákovi.

V Příbrami bude v příštích čtyřech letech vládnout koalice ANO a TOP 09. Sociální a občanští demokraté, kteří dosud město řídili, přešli do opozice. Nově zvolený starosta Vařeka předpokládá, že radnice se dostane do standardního režimu asi během měsíce. Má už vybraného adepta na tiskového mluvčího, který ale zatím ještě není zaměstnancem úřadu.

"Rád bych vytvořil tiskový odbor a komunikaci s veřejností nastavil naprosto jiným způsobem, než byla nastavena doposud. To znamená mít i nějaké technické zázemí, server, na kterém bude možné se bavit s radnicí a tak dál," dodal Vařeka.