„Někdy stačí spát v cizí posteli,“ potvrzuje odborník Michal Šmejkal z Příbrami, že si lidé vozí štěnice domů v kufrech nebo batozích z hotelů, motelů, ubytoven.

Do domácností, které podlehly invazi štěnic, míří kvůli dezinsekci den co den. „Stále je patrný mírný nárůst,“ říká podnikatel.

Dva až tři potenciální zákazníci denně volají i dalšímu příbramskému odborníkovi z firmy Deratizace Šimandl. „Nejde jen o štěnice, ale i o švábovitý hmyz, zejména rusa domácího,“ říká Josef Šimandl, který rovněž jako hlavní cestu štěnic do českých domácností vidí putování po světě a noclehy v ubytovacích zařízeních.

Při pobytech v hotelích radí Státní zdravotní ústav (SZÚ) po příchodu nedávat zavazadla na zem, ale třeba do sprchového koutu nebo na vyšší místa, a kontrolovat pokoje, zejména postele, matrace, prostěradla, blízký nábytek. Štěnice se zřejmě skryjí, ale nalepený tam může být jejich trus v podobě malých černých teček, malé bílé válečky, což jsou vajíčka, nebo svlečky, okrové průhledné části těl hmyzu. Co pak? Rychle pryč.

Zbytečný útěk z pronajatého bytu

V rodinném domku bývá dovezení nechtěného suvenýru z cest převážnou příčinou zamoření štěnicemi, u paneláků je to složitější, tam se hmyz může šířit mezi domácnostmi.

Opatrnost je na místě i v případě, že si někdo pronajímá byt. „Stává se, že se lidé, kteří jsou v pronájmu, snaží problému zbavit přestěhováním do jiného bytu. Většinou si ho ale jen přenesou do další domácnosti,“ říká Josef Šimandl.

| Video: Youtube

Lidé se mnohdy snaží problém řešit sami, zpravidla ale válku se štěnicemi nevyhrají. „Lidé se často stydí, a tak se snaží zbavit štěnic s použitím volně prodejných postřiků, bohužel tím ale většinou nadělají více škody než užitku, štěnic se nezbaví a nakonec stejně volají specializovanou firmu,“ říká Michal Šmejkal, podle kterého je při odhalení problému se štěnicemi důležité nepanikařit, ale s chladnou hlavou jej řešit prostřednictvím odborníků.

Podle SZÚ jsou štěnice na účinné látky obsažené ve většině volně prodejných přípravků rezistentní. „Přímý nástřik štěnice sice zahubí, ale následný účinek ošetřeného povrchu je velmi nízký. Nebezpečí spočívá také v tom, že působí na štěnice repelentně a při neodborném použití mohou způsobit přesun hmyzu do dalších pokojů či bytů,“ vysvětlují odborníci ze SZÚ. „Je riziko, že se rozutečou,“ potvrzuje Šmejkal.

Ani u firem, které se specializují na dezinsekci hmyzu, nejde o jednorázový zákrok. „Dosud byly standardem dva postřiky, které zpravidla i stačí, není-li zamoření štěnicemi příliš rozsáhlé, nyní jsou doporučovány i tři až šest postřiků v extrémních případech,“ připomíná Šmejkal.

Převlékat lůžkoviny za týden nebo dva

Oba příbramští podnikatelé se shodují, že je důležité, aby po každém postřiku lidé striktně dodržovali pokyny. Pokud například začnou věci ve své domácnosti omývat příliš brzy, mohou tím úspěch zásahu ohrozit.

Domácí prevence? Úklid a kontroly. „Kontrolovat je nezbytné zejména zóny kolem postelí, zhruba v okruhu dvou metrů, protože štěnice se stahují ke spáčům. Zvedat matrace a prohlížet i jejich švy, rošty na postelích i v růžcích, zadní část obrázků nad postelemi. Tam všude se mohou objevovat černé tečky, které dokládají přítomnost štěnic, jde o jejich trus, strávenou lidskou krev, kterou se živí,“ radí Michal Šmejkal a zdůrazňuje časté převlékání lůžkovin, každý týden až dva.