Po pěti letech se vaši fanoušci opět dočkali nové desky. Desáté album s názvem Brána do snů evokuje opět melancholicky laděné místy až spirituální skladby. Podobně je laděný i přebal. Z čeho tato inspirace vychází?
Myslím,že spirituální je trochu nadnesené. Pravda je ,že člověk s přibývajícími roky se dívá na svět trochu jinak. Uvědomuje si smysl života, jen to stále nedokáže vysvětlit. Vzpomínám si dobře na dětství a na otázky, které jsem sobě a jiným pokládal.

Na desce se objevují skladby nesoucí jména spjatá s různými náboženstvími či vyznáními, Krišna a Otče náš. Jaký vztah vás k nim pojí?
Ano. Krišna jsou moji sousedi a nakupuji od nich oves a seno pro své mamutí stádo koz. Jen mohu dodat, že jsou fajn,však žít bych tak asi tak nechtěl.Ta písnička patří právě jim. Otče náš zní opravdu hodně pobožně,ale když si poslechnete celý text,tak je to pouhá touha po životě plný přání a lásky k životu.

V novém repertoáru nechybí skladby rytmické, ani ty klidnější jako například skladba Brána do snů. Co je pro vás brána do snů?
close KEKS - Štěpán Kojan vlevo. zoom_in Bránu do snů složil můj dlouholetý kolega a zakladatel kapely Petr Dudík. Myslím,že na tuhle otázku můžu odpovědět a nebude se zlobit. Píseň je o jakési imaginární hranici kam se člověk bojí vstoupit.Pokud se vám to podaří máte vyhráno. Dalo by se to napsat tisíci způsoby, avšak rozhodující je myšlenka. Petr má většinu svých textů hodně vysoko nad normálem.

V textech se nevyhýbáte jinotajům. Doslovný význam pro vás tedy není podstatný?
To je základ celého skládáni.Ach,nedovedu si představit poezii bez hádanek a psaní mezi řádky. Žádný scénář.

Která skladba je z nové desky pro vás takříkajíc srdeční záležitostí?
Určitě skladba Brána do snů a Takhle se na mě nedívej.

Keksáci hrají už téměř třicet pět let. Je náročnější, obzvlášť v době internetu a snad až přesycenosti trhu, přijít s novou myšlenkou, novým rifem,…?
close Keks ve Starých lázních zoom_in To bylo vždycky těžký. Existuje na to velmi jednoduchý recept. Pokud chcete mít úspěch stačí svoji práci dělat s láskou. Internet bych do toho vůbec netahal.

Do Příbrami se po dvou letech vracíte 1. srpna. Chystáte na vystoupení v letním kině nějaké překvapení?
Vystupovali jsme zde s Turbem a Olympicem, nyní poprvé ten hlavní interpret budeme my Keks, vystoupení bude delší než obvykle v Příbrami bývá.

U vás je známá i spolupráce s neziskovou organizací Ochrana Fauny ČR v Hrachově. Co nyní plánujete?
Na koncertě u v Příbrami jsme se rozhodli dětem umožnit vstup na celý den za dobrovolné vstupné, které bude rovnou věnováno ve prospěch Ochrany Fauny ČR. Mně osobně by se zdálo divné vybírat na našem koncertě vstupné za děti, přestože právě pro ně je odpolední program připraven.