Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžba písku ve Stěžově je pro místní nepřípustná

Stěžov - Mezi nejkrásnější trasy pro cyklisty nebo jen tak pro odpočinek patří milínská osada Stěžov, která se vyznačuje nejen poklidným životem, ale díky své historii i zajímavými stavbami. Obojí by rázem mohlo skončit, kdyby se kousek od osady začalo těžit.

28.4.2010
SDÍLEJ:

Petr Hrubý ze Stěžova.Foto: Markéta Jankovská

O tom, že všechno zdaleka není tak úžasné, mohou vyprávět místní lidé. Kousek za osadou je totiž na první pohled zapomenutý pískový lom, dávno zarostlý náletem lesních dřevin. A právě toto místo leží už dlouhé roky lidem v žaludku. Vlastně ani ne tak lom samotný, jako spíš majitel pískovny a dokonce stěžovský rodák, který chce pískovnu otevřít a údajně začít těžit to, co tam ještě zbylo. Pro lidi a okolní přírodu by prý to znamenalo katastrofu.

Podnikatel měl údajně už před deseti lety v plánu pískovnu zrekultivovat, když ji dostal zpět od družstva. Následně chtěl do vzniklé jámy zavážet materiál z bouraných staveb.

„Naštěstí jsme to včas zachytili a sepsali s pomocí občanů Stěžova petici, která byla i v parlamentu. Bylo to za pět minut dvanáct, ale zvítězili jsme,“ vzpomněl starosta Milína Pavel Nekl. „V té době už sem mířil náklad s teplárenským popílkem z Prahy. Uplynulo deset let a Středočeský kraj chce, abychom se k těžbě ve stěžovské pískovně vyjádřili. Na to konto se uskutečnila schůze s dotčenými stranami. Lidé jsou jednoznačně proti,“ uzavřel Pavel Nekl, který se postavil na stranu Stěžovských.

Vyrazili jsme se do Stěžova podívat. Každý, koho jsme oslovili, nechtěl o pískovně ani slyšet.

„Jestli se tu bude těžit, naše děti nám to neodpustí,“ shodli se lidé na stěžovské návsi.

Na místo, ve kterém by nezasvěcený člověk žádnou pískovnu nepoznal, se už přes deset let z hájovny u lesa dívá lesník Petr Hrubý. Neumí si představit, že by denně po jediné obecní cestě, která k pískovně vede a kudy chodí maminky na procházky s kočárkem, mělo jezdit dvanáct a více náklaďáků.

Je přesvědčený, že majitel pískovny chce ke svým záměrům využít dobu, kdy Stěžov ještě nemá vyřešený územní plán.

„V připravovaném územním plánu je území navrženo jako klidová rekreační zóna. Bylo zde nalezeno několik druhů ohrožených rostlin jako je bělolist rolní, bělolist nejmenší, chrpa modrá a sléz velkokvětý. Z fauny zoologický průzkum potvrdil výskyt chráněných obratlovců ještěrky obecné, slepýše křehkého a veverky obecné, z ptáků silně ohrožený jestřáb lesní, krahujec obecný, krkavec velký, rorýs obecný, skřivan lesní, ťuhýk obecný a žluva hajní. Jedná se o významnou lokalitu pískomilné vegetace, která z území České republiky postupně mizí,“ řekl Petr Hrubý, který je zároveň zastupitelem Milína a předsedou Občanského sdružení Stěžov, jež bylo založeno právě kvůli nechtěné těžbě ve stěžovské pískovně.

Autor: Markéta Lišková

Místo události:
28.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení