Častou odpovědí obyvatel Příbrami v anketách a dotaznících bývá, že nejsou spokojeni s pouličním osvětlením či dokonce, že se v noci bojí procházet kritickými místy.
„Bojím se večer. Nemám strach o sebe, ale o své auto, když parkuji před domem, protože tam lampa věčně nesvítí,“ posteskl si Martin Brajer. „I když je pravda, že mi ho už jednou vykradli, a to stálo dokonce na dobře osvětlené křižovatce,“ dodal.
V Příbrami je na 3 500 světelných bodů veřejného osvětlení různého stáří a technického stavu. O jejich údržbu se starají tři elektrikáři technických služeb a v průměru šedesát lamp týdně musejí opravit, protože je někdo rozbil nebo prostě přišel jejich čas.
„Před asi čtyřmi lety jsme zaznamenávali mnoho případů vandalismu, dnes už je ale situace lepší. Jenom něco okolo dvaceti procent všech nutných oprav padá na vinu výtržníkům,“ uvedl ředitel technických služeb v Příbrami Ladislav Michvocík.
Podle Ladislava Michvocíka chodí takzvaní stmívači především v pátek a v sobotu večer, kdy se vracejí z různých barů a diskoték. V rozverné náladě pak kameny rozbíjí žárovky nebo vyšroubují a zahodí pojistku.
Zaměstnanci technických služeb mají potom plné ruce práce a v případě rozbité žárovky musejí použít i vysokozdvižnou plošinu. Jedna taková oprava poškozené lampy pak stojí přibližně pět set korun.
Mezi oblasti, kde lidé často nahlašují porouchané lampy, patří především sídliště Drkolnov, okolí Základní školy ve Školní ulici nebo cesta kolem Nováku směrem k Junior klubu, kde policie zaznamenala i několik případů napadení. V takových místech může i pouhá lampa být životně důležitá.
„Hodně často bývá rozmlácené pouliční osvětlení u Gymnázia v Komenského ulici nebo v ulicích Politických vězňů a 28. října. Jedná se tedy většinou spíše o místa blíže centru než na periferii,“ podotkl Ladislav Michvocík.