O deset procent se oproti loňskému roku zvýšil počet uchazečů o studium na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole Příbram. „Rozvrstvení zájmu kopíruje dlouhodobý zájem o jednotlivé obory v posledních letech. Tradičně je největší zájem o počítačové obory, elektro, dále o stavebnictví a počítačové strojírenství,“ vyjádřil se ředitel školy Tomáš Hlaváč.
Pro následující školní rok bude přijato 150 žáků. „Jsme už na hranici kapacitních a organizačních možností. Neplánujeme další navyšování kapacity školy i z důvodu udržení kvality výuky. Signál pro žáky základních škol je tedy jednoznačný: pokud chtějí postoupit na maturitní obory, je nutné systematicky se věnovat studiu i přípravě na jednotné přijímací zkoušky,“ dodal Hlaváč.

Jak uvedla Marcela Blažková, ředitelka Obchodní akademie a Vyšší odborné školy Příbram, škola zaznamenala zvýšený počet přihlášek ke studiu už v minulém roce. „Letos je počet uchazečů přibližně stejný,“ připomněla ředitelka s tím, že v roce 2021 se ke studiu na obchodní akademii hlásilo 87 žáků a na ekonomické lyceum 46. Letos je to 132 uchazečů na obchodní akademii a 77 na ekonomické lyceum. „Otevíráme dvě třídy obchodní akademie a jednu ekonomického lycea,“ dodala.
Do prvního ročníku tak v každé třídě nastoupí 30 studentů, je tedy jasné, že na více než polovinu zájemců nezbudou místa. „Tři třídy v ročníku odpovídají dlouhodobému zájmu o oba obory,“ uzavřela ředitelka Blažková.

Stejná situace je také ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Dubno. Také tam zaznamenali zvýšený zájem už v minulém roce, kdy bylo celkem 312 přihlášek v prvním kole. „Letos máme v prvním kole 306 přihlášek. V roce 2021 jich bylo 261 a v roce 2020 bylo pouze 204 přihlášek. Oproti roku 2020 se tedy počet přihlášek zvedl o jednu třetinu - přibližně o 100 přihlášek,“ uvedl ředitel Milan Lehocký a dodal, že škola má schválen maximální počet 142 žáků pro následující školní rok.
Z maturitních oborů mají končící deváťáci největší zájem o obor Bezpečnostně právní činnost a Požární ochrana. U učebních oborů pak vede obor Elektrikář a Mechanik opravář motorových vozidel. Naopak nejmenší zájem je u maturitních oborů o Mechanika elektrotechnika a u učebních oborů o Strojního mechanika.

O zhruba 30 uchazečů více než v minulých dvou letech se hlásí na Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou zdravotnickou školu Příbram. "Letos se přihlásilo 163 uchazečů o studium, někteří se u nás hlásí na dva studijní obory, čímž vzniká formální počet přihlášek 192," uvedl ředitel školy Václav Kočovský.
Pro příští školní rok má škola povoleno přijmout sto studentů. "Největší zájem, což je žádoucí vzhledem k dlouhodobému nedostatku sester ve zdravotnických zařízeních, je o obor vzdělání praktická sestra," dodal Kočovský.