Původní kandidátku středočeská ČSSD sestavila na jaře. Po vypuknutí Rathovy aféry ale musela kandidáty vybírat znovu. Krajskou konferenci tvoří zhruba 120 delegátů, ne všichni se ale na dnešní jednání dostavili. Podle Petery chyběli delegáti z Kutnohorska a Benešovska. Kutnohorská ČSSD je domovskou organizací Moravčíkové, Benešovsko reprezentuje hejtmančin náměstek Zdeněk Seidl. Ten se propadl z původního 11. na 36. místo. Petera chce vyhrocenou situaci se zástupci okresů řešit, zavítá i na jednání kutnohorského okresního výboru ČSSD. "Paní hejtmanka nepřišla na skládání kandidátky v sobotu a nebyla tady ani dnes. Trochu už tomu nerozumím, protože sedmé místo je velice pěkné," namítl Řihák.

Spory uvnitř krajské buňky se nelíbí jejímu bývalému předsedovi Richardu Dolejšovi. "Není možné, aby tady byly dvě sociální demokracie - jedna oficiální a vedle toho hejtmanka a část radních, kteří se zabarikádovali na kraji," prohlásil. Podle některých sociálních demokratů si Moravčíková ve funkci hejtmanky nepočíná zdatně. Například její náměstek Marcel Chládek kritizoval, že žádala novináře, aby jí dali čas na seznámení se s agendou. Petera ji ale hájí. "Neměla to od začátku jednoduché. Největší podíl samozřejmě padne na ni, protože je hlavou celé pyramidy," podotkl. Na obranu Moravčíkové v rozhovoru s novináři vystoupil i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který se jednání účastnil jako host. "Přijde mi zbytečné, že nebylo důstojnější místo pro paní Moravčíkovou," řekl. Uvítal by prý také změnu pravidel pro sestavování kandidátky, aby se k jejímu složení mohlo vyjádřit více členů strany.

Pozorovatelé hovoří o tom, že ve středočeské organizaci si i po mimořádné krajské konferenci udrželi vliv lidé spjatí s Rathem a Dolejšem a naopak prohráli stoupenci Moravčíkové. Špičky krajské ČSSD to odmítají. "Politika je soutěžení. Většina převálcuje menšinu a vždycky se nemůže dostat úplně na všechny," podotkl Petera. Dolejš, který funkci ve vedení středočeské ČSSD ani pozici na kandidátce neobhajoval, uvedl, že se jednání krajského vedení účastní už pouze jako člen předsednictva ČSSD a organizaci rozhodně dál neřídí. "Odmítám toto nálepkování," prohlásil.

Čtvrté místo na kandidátce obsadila bývalá starostka Štěchovic Miloslava Vlková, která byla na původní kandidátce třináctá. Pátý je nadále hejtmančin náměstek Marcel Chládek a na šesté se z původního devátého místa přesunul krajský radní pro školství Milan Němec. Další dvě pozice po Moravčíkové patří mediálně méně známým kandidátům - vedoucímu ekonomického odboru krajského úřadu Jiřímu Peřinovi a sociálnímu demokratovi z Mladoboleslavska Karlu Horčičkovi. Desátý v pořadí je krajský zastupitel a starosta Cerhenic na Kolínsku Marek Semerád, v minulosti označovaný za Rathova blízkého spolupracovníka. Na původní kandidátce byl šestý. Mírně si pohoršil i ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada, který se přesunul ze sedmého na jedenácté místo. Novými tvářemi v čele krajské kandidátky jsou Řihák a Syblík.

Krajská konference byla svolána po výzvě stranického ústředí, aby středočeská ČSSD vyvodila odpovědnost za Rathovu aféru. Petera uvedl, že schválenou kandidátku musí ještě v pátek v podvečer posvětit předsednictvo strany. Změny už ale žádné neočekává.

V neděli bude www.pribramsky.denik.cz rozhovor s Josefem Řihákem