Soutěž již od roku 2017 pořádá Středočeský kraj společně s českým zastoupením UNICEF; Dětského fondu Organizace spojených národů. Právě s jeho činností panenky souvisejí. Nejen ty středočeské. Od dárců organizace získává originálně vyzdobené (a také pojmenované) látkové figurky vyrobené podle jednotného střihu, které prodává (což označuje jako jejich adopci) – a získává tak peníze na projekt očkování dětí v zemích třetího světa.

Nikoli na vakcinaci proti novému koronaviru: už před lety se rozjela očkovací kampaň kvůli ochraně před šesticí nemocí, které mohou být i smrtelné: černým kašlem, dětskou obrnou, spalničkami, tetanem, tuberkulózou a záškrtem.

Za panenky peníze na očkování

Kampaň má motto Adoptuj panenku a zachráníš dítě. Podle UNICEF skutečně jedna prodaná panenka může zachránit jeden dětský život: jednotná cena 600 Kč odpovídá průměrným nákladům na očkování jednoho dítěte. Do těch se započítává nejen cena vakcíny a její aplikace, ale v chudých a často i odlehlejších oblastech planety jsou významné také náklady na dopravu, udržení látek v chladu – a není zrovna málo končin ovládaných napětím či konflikty, kde je nutné počítat i s výdaji na zajištění bezpečnosti očkovacího týmu.

Prostřednictvím panenkovské miss se do výroby textilních postaviček zapojují školy včetně středoškolských domovů mládeže, dětské domovy či domy dětí a mládeže; v samostatně vyhodnocované seniorské kategorii (jež se připojila od roku 2019) se zase pouštějí do šití obyvatelé domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem. O úspěchu v soutěži rozhoduje hlasování ve fotogalerii na facebooku, jejíž návštěvníci tentokrát volili mezi 63 panenkami.

Největší podporu získala figurka Lily od Lenky Sukové z VOŠ a SOŠ Březnice. Druhé místo patří Anně, přesněji její autorce Tereze Stejskalové ze SOU společného stravování v Poděbradech. Třetí místo náleží Barboře Tandlerové, která vyrobila panenku Báru a do soutěže ji přihlásil kolínský dům dětí a mládeže.

Spolupráce s krajem se rozvine

„Těší nás, že zájem o projekt každým rokem roste,“ uvedla ředitelka českého zastoupení UNICEF Pavla Gomba. Připomněla, že panenky přihlášené do aktuálního ročníku získaly ve veřejném hlasování celkem 2715 hlasů. „Máme radost z krásných výrobků – podstatné však je to, že potřebným dětem pomůže každá z panenek, které v rámci této soutěže vznikly,“ řekla Gomba.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) oceňuje, že vedle přímého podílu na pomoci dětem žijícím v úplně jiných podmínkách než máme my se středočeské děti a mládež k tomuto tématu vůbec dostanou; je o něm možné hovořit ve škole i doma. „Čtvrtý ročník soutěže byl specifický a kvůli pandemii se protáhl na dva roky,“ podotkla hejtmanka, že ocenění se původně chystala předávat ještě její předchůdkyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Pecková a Gomba se nicméně domluvily na dalším pokračování spolupráce i jejím rozšíření. „UNICEF ČR dělá spoustu zajímavých projektů. Zaujal mě například průzkum spokojenosti dětí v místě jejich bydliště, jehož výsledky mohou posloužit jako užitečná zpětná vazba pro obce i kraje,“ těší se hejtmanka na možnost získat podněty od nejmladší generace. K tomu Gomba podotkla, že města a kraje mohou pro děti hodně udělat – a vlastně nejen pro ně.

„To, v jakém prostředí děti vyrůstají, je významně ovlivňuje. Pokud je městské prostředí vstřícné k dětem, podpoří nejen současnou generaci, ale stává se lepším domovem i pro generace budoucí,“ upozornila. Hejtmanka také slibuje, že kraj pomůže s propagací nové ankety Dítě Česka, která bude vyhlášena 30. června – a plánuje i zapojení do akce Light Up Blue, kdy se 20. listopadu na Světový den dětí modře nasvěcují významné objekty.

Krajský úřad připomněl, že soutěž Miss panenka junior pořádá s UNICEF ČR už od roku 2017. Loni a předloni se konala ještě Miss panenka senior, kdy panenky šili klienti ze středočeských domovů pro seniory a dalších zařízení sociální péče. Dohromady kraj poskytl UNICEF bezmála 650 panenek určených k 600korunovým adopcím.