Velitel baterie STA kapitán Roman Močička cvičením pověřil velitele čety technického průzkumu poručíka Radka Vítka. Ten, po průpravném cvičení a metodickém nácviku přistoupil k ostrým střelbám. "Sněžky najely do palebných postavení, vojáci zamířili na cíle ve vzdálenosti 800 a 1000 metrů a po chvilce soustředění vyšly první krátké dávky, které jen zřídka minuly cíl. Ideální klimatické podmínky, zkušení instruktoři, ale především zájem a profesionální přístup vojáků k plnění úkolů byl zárukou velmi dobrých výsledků, kterých dosáhli i ti, jenž stříleli úplně poprvé," konstatoval při závěrečném hodnocení kapitán Močička.

Tři spojená anglická slova v názvu jednotky v sobě skrývají dělostřelecký průzkum a zjišťování cílů nepřítele. Tedy informace, bez kterých se kolegové z palebných baterií prostě neobejdou. Nevěděli by totiž na koho, ale především kam střílet, tzn. nikdy by nemohli zasáhnout cíl. Proto je pro splnění palebných úkolů tak důležitá vzájemná spolupráce a důvěra obou těchto odborností „palebňáků“ i „průzkumáků“. Pro svou práci jsou příslušníci baterie STA vybaveni moderními technologiemi.

V jejich organické výzbroji najdeme dobře známé radiolokátory Arthur a průzkumné a pozorovací komplety Sněžka. Právě Sněžky jsou pro ochranu osádek vybaveny lafetovanými 12,7 mm protiletadlovými kulomety.

Michal Abrhám