Podle certifikovaných Evropských arboristů Tomáše a Daniela Dolenských (a určitě i podle jejich kolegů) by se měly stromy tvarovat a „vychovávat" od mala. Toto tvrzení se snaží prosazovat a vyvolat tak v lidech zodpovědnost za dřevinu, která může dělat společnost dalším generacím. Přes všechno, co arborista Tomáš Dolenský o stromech ví, se ještě prý o nich má hodně co učit.

„Nacházejí se nové věci, zdokonalují se mikroskopy, metody, takže ten obor je neustále ve vývoji. Nezbývá nám nic jiného, než se dál vzdělávat," netroufá si Tomáš Dolenský nechat se tak úplně nazývat odborníkem.

To asi není vzít pilu a ořezat suché kusy, které vám přijdou pod ruku, přímo u kmene…?
Když tam necháme dostatečný pahýl po oddělení houbou napadeného dřeva, má strom šanci se zahojit, než to poškození dojde do té silnější větve.

To znamená, že houba jde od konečků ke kmeni?
Houba používá cesty, jakési kanálky ve stromě, kterými putují živiny, voda. Podobně jako v lidském těle cévy. A houba z nich čerpá živiny. Také strom se brání, reaguje, vytváří obranné látky.

Taky svoje asi udělají ptačí dutiny. Je to tak?
Může se to stát. V zásadě, tam kde je teplo a vlhko, tam pravděpodobně najdeme houbu, nějaký patogen. Díra v kmeni, která se jeví jako ptačí dutina, může být po vypadlé větvi. Někde v kmeni už může být zavrtaný brouk. Pak už je otázka, zda datel, který si jde pro brouka, ten hnilobný proces zastaví nebo nastartuje. Dutina ale větrá, nemusí to být budoucí problém.

Dovedete odhadnout, jak dlouho lípa vydrží?
Je vidět, že strom v minulosti nějaký problém měl. Určitě se dá odhadnout ve chvíli, kdy provedeme fyzickou kontrolu, ošetření, že v případě normálního počasí, nepočítám extrémní teploty, bouřky či větry, zde lípa bude ještě dlouho. Je vitální a reaguje na předchozí řezy. Záleží také ale na okolí. Spousta okolností se na stromě odráží s poměrně velkým zpožděním. Je tady o dvě stě, o tři sta let déle než my, má na to víc času a reaguje na náš vkus poměrně pomalu.

Cena téhle lípy odborníci odhadují na sta tisíce korun. Co určuje cenu stromu?
Je to poměrně složitá otázka na dlouhou dobu. Neřeší se jen strom samotný, ale také prostředí, lokalita, historické souvislosti. Ten strom má větší kulturní hodnotu, protože tady byl vysazený z nějakého důvodu. Oceňování orientačně řeší jedna směrnice agentury Ochrany přírody a krajiny, kde se ocenění stromu dá zohlednit. Stáří, místo, zdravotní stav, předchozí zákroky.

Jak je to se zraněním? Před chvílí jsme viděli vašeho bratra, jak se pod ním zlomila na první pohled zdravá větev… Pád asi nehrozí, když jste připoutaní. Nebo ano?
De facto i ten pád hrozí. Pomocí horolezecké techniky se snažíme nebezpečí eliminovat. Existuje problém sklouznutí, pádu, pořezání. Teď vidíte bratra, že se přijistil. Je relativně blízko u lana a kdyby si lano přeřízl, aby zůstal v dalším jištění.