Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stroupínský potok u Zdic je novou přírodní památkou

Berounsko - Středočeský kraj zařadil mezi své přírodní památky Stroupínský potok mezi obcí Hředle a Zdicemi.

23.3.2017
SDÍLEJ:

Kriticky ohrožený rak říční.Foto: Deník/archiv

„Naší přírodu musíme chránit, protože podobných míst celosvětově ubývá. A právě jejich ochrana by měla patřit mezi významné úkoly krajů, měst a obcí," vysvětlil smysl opatření za Středočeský kraj radní pro oblast životního prostředí Ivo Šanc.

Také čtěte: Mezinárodní cyklotrasu odklonili z frekventované silnice

Přírodní památku Stroupínský potok tvoří říční koryto v délce 2,9 kilometrů mezi obcemi Hředle a Zdice. Předmětem ochrany jsou tři druhy živočichů: rak kamenáč, rak říční a střevle potoční, včetně jejich biotopů. Celková rozloha přírodní památky činí 1,16 hektarů. Ochranné pásmo s rozlohou 27,32 hektarů pak zasahuje do katastrálních území obcí Zdice, Hředle a Bavoryně. Obyvatelé Zdic o významu Stroupínského potoka nemají potuchy.

„Nevím, čím je ten potok tak mimořádný, že se z něho stala chráněná přírodní památka. Byla jsem u něho jen párkrát. Ale určitě je to dobře. Některé stromy, které na březích potoka rostou, jsou už letité. Aspoň je nyní nikdo zbůhdarma nepokácí," uvedla k nové přírodní památce Eliška Novotná ze Zdic.
Ve Středočeském kraji je zhruba 270 maloplošných zvláště chráněných území, 19 rozsáhlých přírodních parků a 6 chráněných krajinných oblastí.

Na Berounsku se nacházejí celkem dvě chráněné krajinné oblasti. Je to Český kras a Křivoklátsko, které je biosférickou rezervací UNESCA. Nejvýznamnější částí Chráněné krajinné oblasti Český kras je lokalita Karlštejn – Koda o rozloze 2 010 hektaru. V Císařské rokli se nacházejí pěnovcová jezírka. Po celé lokalitě jsou různé druhy chráněných rostlin, například lýkovec, dřín, tařice skalní, hlaváček jarní, koniklec načernalý, lomikámen trsnatý a mnoho dalších. Kromě toho u vrchu Bacína, který je nejvyšším bodem Českého krasu leží archeologické naleziště.

Nepřehlédněte: Prasata způsobují škody na majetku

Další přírodní památkou je Lom na Kobyle, Špičatý vrch – Barrandovy jámy, Tetínské skály, Karlické údolí, Kulivá Hora, Radotínské údolí a jiné.
Mezi národní přírodní památky patří vrch Kotýz, Zlatý kůň, Klonk, Černá rokle.

Autor: Romana Šimková

23.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení