Nejlepší přístup k památníku je vlastním autem, alespoň nebudete omezeni časem a můžete se ještě projít po Čapkově stezce. To je asi sedmikilometrový okruh místy, kudy Karel Čapek chodil při svých pobytech na Strži.

Samotný památní návštěvníkům nabízí expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, jeho ženu Olgu Scheinpflugovou a novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutku.

Památník je otevřen od pondělí do pátku vždy od 9 do 16 hodin. O víkendu pouze pro skupiny. Od dubna to však bude každý den od 9 do 17 hodin, pouze v pondělí bude zavřeno. Ubytování v blízkosti Strže je možné především v Dobříši a stejně tak je to i se stravováním.

Památník se nachází v empírovém domě z 19. století, který původně sloužil jako úřednická budova k objektu železáren. Vlastníkem se ve 20. letech minulého století stal podnikatel Václav Palivec, který celý objekt v roce 1935 daroval do doživotního užívání Karlu Čapkovi a jeho manželce, Olze Scheinpflugové. Strž, jak místo spisovatel nazval, byla oblíbeným cílem návštěv přátel této manželské dvojice – herců, spisovatelů, novinářů. Často sem jezdil zejména novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. Karel Čapek se podílel na přestavbě domu i na úpravě rozsáhlé zahrady. Napsal zde řadu děl – Válku s mloky, Bílou nemoc, První partu, Cestu na sever, Matku, Život a dílo skladatele Foltýna. Strž funguje jako pamítník od roku 1963.