Napětí je pryč, teď už jen vzpomínají. Zeptali jsme se, jak přípravy na den „D" zpětně hodnotí.

„Připravovali jsme se už několik dní předem. Od minulého týdne jsme nacvičovali, třeba jak budeme hosty oslovovat. A od pondělí jsme pak už pulírovali skleničky a talíře. Samotný den pro nás začal v deset hodin dopoledne, to už byla připravená tabule a inventář, my jsme nacvičovali nástup. Pak jsme jen čekali," popsala přípravy Příbramskému deníku studentka Michaela Štylárková.

Někteří bojovali s nervozitou, jiní si ji nepřipouštěli. Finální den ale byl ale podle učitelky  nakonec v nejlepším pořádku. Žákům nakonec od napětí pomohli samotní hosté. Veškerá společenská pravidla řídil prezidentův kancléř.

„Vše fungovalo pouhým očním kontaktem mezi kancléřem a mnou, kdy náznakem dal od tabule pokyn, že se může například podávat další chod či sklízet ze stolu," říká k pravidlům při obsluze učitelka praktického vyučování Markéta Vaňková.

I přesto, že občas studenty přemáhaly rozpaky, nedošlo k žádnému faux pas. Prezentaci školy zvládli na jedničku. 

 Rozhovor se studentkou příbramské hotelové školy Danielou Šenkýřovou , která o obsluhování prezidentské návštěvy řekla: Atmosféra byla spíše uvolněná

Daniela Šenkýřová.  
Daniela Šenkýřová

Studentce příbramské hotelové školy Daniele Šenkýřové se poštěstilo obsluhovat samotného prezidenta. Jak velký den prožívala prozradila v krátkém rozhovoru.

Jaké byly přípravy na tak významný den?
Připravovala jsem se jako všichni ostatní. Snažila jsem se ze všech sil. Dokonce jsem ani ten den nebyla nervózní, což mě samotnou překvapilo. Říkala jsme si, že už přeci jen nějaké zkušenosti z oboru mám, tak snad to zvládnu. Pocity z toho se nedají popsat. Obsluhovat tak významnou osobnost je velká zkušenost.

Co vše jste měla na starosti?
Na starosti jsme měla pouze obsluhu pana prezidenta. Obnášelo to veškerý servis od roznášení talířů, sklízení talířů a nalévání červeného vína.

Jaká byla očekávání před tímto dnem?
Očekávala jsem, že to bude náročná praxe a že to bude poněkud stresující situace. Ve finále tomu ale bylo naopak. Hosté u stolu nám všem byli velkou oporou. Atmosféra tak byla spíše uvolněná.

Co vás překvapilo?
Překvapilo mě, že se mě pan prezident zeptal, zda by mohl dostat pivo, ačkoliv bylo už napsané na lístku. V tu chvíli jsme ale nevěděla co dělat.

Bylo něco, co vás zarazilo?
Při roznášce kávy přišel kancléř, do kávy nalil mléko, nasypal cukr a zamíchal. Teprve pak jsme kávu mohli donést prezidentovi.

Potěšilo vás během toho dne něco?
Velmi příjemné překvapení bylo to, že nám pan kancléř dovolil vyfotit se s panem prezidentem. Pak nám prezident také podepsal i menu, které bylo na stole.

Na co budete vzpomínat?
Celý den byl velmi zajímavý. Na konci nám pak pan prezident všem poděkoval a řekl, že se mu to moc líbilo.