Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti sledovali příběhy lidí, kterým změnila životy výstavba Slapské přehrady

Příbramsko/ Voda je živel, který se snaží člověk již od pradávna zkrotit a využít pro sebe.

9.10.2008
SDÍLEJ:

Studenti sledovali příběhy lidí, kterým změnila životy výstavba Slapské přehradyFoto: Deník

Mezi takové živly patří i řeka Vltava, která měla být již od první republiky pokořena a plně využita pomocí Vltavské kaskády. Avšak podmínky těmto smělým plánům ne vždy přály, a tak první přehrady začaly vznikat až o desítky let později. Na konci stála Kaskáda, o které se věřilo, že udrží velké proudy Vltavy pod kontrolou a uchrání města a krajinu před povodněmi. Ale opravdu to dokáže? A jestli, pak za jakou cenu? Odpovědí je přibližně 18 metrů, které jsou rozdílem mezi hladinami ,,staré řeky“ a současné Vltavy.
Pod nimi zůstaly vesnice, louky, lesy, oblíbená místa výletů, romantika tehdejší krajiny, dravé proudy ,,staré řeky“.
Studenti soukromého reálného gymnázia Přírodní škola provedli v oblasti Příbramska a Sedlčanska výzkum zaměřený na příběhy lidí, kterým změnila výstavba Slapské přehrady životy. Odnesla jim domy, zatopila vzpomínky. Výsledkem práce skupiny Historie v hlubinách je zhruba šedesátistránkový sborník obsahující průběh a závěry bádání.
Projekt Historie v hlubinách zachytil pohnuté příběhy lidí
„Zajímalo nás, jak situaci s odstupem času vnímají lidé, kteří dříve žili blízko břehů ,,staré řeky“ a kterým tato událost zásadně změnila životy.
Bylo nám jasné, že se musíme zaměřit na menší cílovou oblast než je celá Kaskáda, proto jsme si vybrali několik vesniček v okolí Slapské přehrady. Šlo o vesnice Hříměždice, Vestec, Županovice a Zvírotice,“ řekl vedoucí skupiny Historie v hlubinách Dan Pražák
V těchto vesnicích navštěvovali studenti lidi, jež výstavba postihla, a pomocí nahrávacího zařízení se snažili zachytit jejich často pohnuté příběhy. Příběhy lidí, kteří museli opustit zabydlený dům a stěhovat se pryč, ale i příběhy lidí, kteří se z obyčejného stavení přesunuli do moderního domu.
„V naší práci jsme nechtěli stavbu Kaskády ani vychválit, ani odsoudit. Chtěli jsme předložit ucelený souhrn příběhů lidí, kteří si prošli něčím, co si mnozí z nás ani nedovedou představit,“ doplnil Dan Pražák.
Byly to drastické chvíle, vzpomíná Jaroslav Jech
„Když to napouštěli v padesátém druhém nebo třetím, tak jsem se sem chodil koukat. Pouštěli přehradu, tak to byly dvě etapy. Napustili první a lidé, kteří měli baráčky u vody, třeba tady v Županovicích, se nechtěli vystěhovat. To je násilím stěhovali na lodi z baráku, už měli půl domu pod vodou, když odjeli. Jo, to byly takové drastický chvíle,“ zavzpomínal se studenty pražského gymnázia Jaroslav Jech ze Zvírotic.
„Ve Zvíroticích to probíhalo hladce, prostě věděli, že dostanou pěkný barák. Domy zlikvidovali, ale mohli jsme si každý vzít dřeva, co jsme chtěli. Domy byly většinou kamenné. Tak je podminovali, rozstřelili a zbyly tam jen základy. Dneska, když klesne voda o osm metrů, tak se chodím dívat na náš barák. No, jinak tam pár baráčků zůstalo, ale to je v zátopovém pásmu, ty tam jako nechali, ale bylo to takové smutné,“ svěřil se Jaroslav Jech, který svým obsáhlým vyprávěním, zveřejněným ve sborníku, pomohl studentům při jejich práci.
Projekt Historie v hlubinách byl jedním z projektů, kterými se studenti gymnázia Přírodní Škola zabývali. Tyto projekty budou představovat i ve školách Příbramska a Sedlčanska příští týden, tedy od 13. října.
Lidé, kteří by měli zájem dozvědět se o výzkumech více, se mohou podívat na www.prirodniskola.cz.

Autor: František Žán

9.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení