Těsně po výlovu vystřídali rybáře studenti. Protože se rybníky nachází v chráněné lokalitě evropské soustavy Natura 2000, zorganizoval Karel Urban z újezdního úřadu akci na záchranu raků bahenních a škeblí v obou rybnících před tím, než tam najedou bagry.

Vloni na menším z rybníků sbírali raky a škeble s Karlem Urbanem dobrovolníci, letos se brodili bahnem větší z nádrží i studenti Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hořovice. Studenti z 1.B oboru Ekologie a životní prostředí doprovázel ředitel školy Vladimír Kebert.

„Sbírání škeblí máme jako praxi. Na co jezdit někam daleko, když máme za humny krásnou brdskou přírodu a něco podobného jako je záchrana škeblí k praktické části výuky patří," řekl ředitel školy.

Když studenti dorazili na hráz, vládlo takové počasí, že by, jak se říká, ani psa nevyhnal. Byly pouhé tři stupně nad nulou a co bylo horší, foukal silný vítr. Prváci ale odhodlaně nastoupili do akce a začali se brodit blátem proti mrazivému větru. To jim ale očividně nevadilo. Hledání škeblí a jejich sběr byl pro ně dobrodružstvím. Třída se rozdělila do dvou skupin, jedna šla od výpusti vlevo a druhá vpravo. Po návratu na hráz odevzdali sebrané škeble, které byly vypuštěny do Dolejšího padrťského rybníku.

Výlov rybníku komplikoval led
Záchraně škeblí přecházel v týdnu výlov. Ten byl poněkud náročnější. V Brdech v tu dobu ležel sníh a mrzlo. Rybáři měli problémy kvůli zamrzlé hladině a vypadalo to, že druhý den se lovit nebude. Kolem poledne se naštěstí oteplilo a výlov mohl pokračovat.

Jenom přihlížení výlovu ze břehu bylo v tom prvním sychravém dni náročné. Co ale rybáři, kteří se nemohli jít jen tak ohřát jako my? „Já takový výlov ještě nepamatuju," reagoval jeden z rybářů na moji poznámku o počasí. Druhý den výlovu se počasí vylepšilo a rybáři mohli dokončit dvoudenní náročnou práci.