Letošní duben je výjimečný kvůli vysokým teplotám a je velice chudý na srážky. Na Příbramsku spadlo v dubnu jenom necelých šest milimetrů srážek. A to je opravdu málo. Například vloni to bylo 70 milimetrů srážek. Dlouhodobý průměr je kolem 50 milimetrů. Na většině území pořádně nezapršelo už od konce března.
Zemědělci čekají kvůli úrodě na vydatný déšť
Chybějící voda sužuje přírodu, protože zvláště na jaře jsou nároky vegetace na spotřebu vody nejvyšší. „Všichni čekáme, kdy zaprší,“ přeje si za zemědělce Zlata Koukolíčková, ředitelka Agrární komory Příbram. Podle Koukolíčkové zatím nedostatek vláhy žádné škody na úrodě nezpůsobil. „Plodiny v porovnání s předchozími roky dříve naklíčily. Počasí urychlilo i jarní práce. Pokud brzy zaprší, nemělo by mít dosavadní sucho žádné dopady na úrodu. Ale vodu už by vegetace potřebovala co nejdříve,“ doplnila Koukolíčková.
Vysoké teploty totiž stále více vysoušejí odkrytou ornou půdu bez plodin. Voda zatím do rybníků vypuštěných kvůli jarním výlovům dotéká, ale to se může během pár dní změnit. V lesích kvapem vysychají potoky a voda mizí i z mnohých mokřadů. Hladiny klesají den po dni na všech vodních tocích. Lidé začínají šetřit vodou ve studnách. Zalévání vyprahlých záhonků a zahrádek některým majitelům už dokázalo studny vyprázdnit. Voda se sice záhy
doplní, ale není jisté, jak dlouho to při současném počasí může ještě trvat.
Hasiči varují před rozděláváním ohňů v přírodě
Vojenské lesy a statky ČR, které obhospodařují lesy ve středních Brdech, zvažují v případě pokračování suchého počasí i vyhlášení prvního stupně požárního nebezpečí. Hasiči neustále varují před rozděláváním ohňů v přírodě. Riskantní je jakýkoliv otevřený oheň. Stačí odhodit nedopalek cigarety a neštěstí je hotové.
Žádná bezpečnostní opatření zatím nechystá Středočeský kraj, který situaci monitoruje a konzultuje s hasičským záchranným sborem. „Sledujeme
průběžně předpovědi počasí. Po dohodě s Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje se v tomto okamžiku nejeví jako nezbytné vyhlásit na území celého kraje v souvislosti se suchem bezpečnostní opatření či omezení. Další kroky bychom samozřejmě znovu zvažovali, pokud by Český hydrometeorologický ústav vydal závažná varování,“ řekl mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. Obce a města ale podle vyjádření Kupky mohou po dohodě s místními hasiči lokální opatření vyhlásit.
Požárů je kvůli suchu je o třetinu více než loni
Ve Středočeském kraji je od 1. března do současné doby evidováno přes 360 výjezdů k požárům. „Téměř 70 procent z toho jsou požáry lesních porostů a zatravněných pozemků,“ informoval mluvčí středočeského hasičského sboru Ladislav Křivan. Podle mluvčího je v posledních dnech v průměru o jednu třetinu výjezdů více v porovnání se stejným obdobím loňského roku.
„V pondělí bude zejména mladší generace pálit čarodějnice. Je nutné, aby všichni, kteří se pálení ohňů zúčastní, nepodcenili zvýšené riziko požárů,“ doplnil Křivan.
Současné teploty spíše odpovídají letním měsícům. „Zatím nejvyšší teplota byla naměřena 17. dubna, a to 25,3 stupně Celsia. Ve spodních vrstvách půdy je ještě dostatek vláhy, ale jak dlouho to vydrží,“ sdělil správce rožmitálské meteorologické stanice Hubert Hoyer.
„Zatím nejvyšší teplota byla naměřena 17. dubna, a to 25,3 stupně Celsia. Sucho je už obrovské, i když ve spodních vrstvách půdy nějaká vláha ještě je. Ale vegetace ji brzy spotřebuje. Podobný duben s letními teplotami panoval v roce 1961. To jsme se v Rožmitále už koupali, protože byly teplé i noci. Letos je zatím kromě tří dnů každé ráno přízemní mráz, což je výjimečný úkaz,“ řekl Hubert Hoyer, správce meteorologické stanice v Rožmitále.