Pod dozorem komisaře z pelhřimovské agentury Dobrý den, co monitoruje a zaznamenává pokusy o překonání hranic lidských možností všeho druhu, vyskákal Petr ve vynikajícím čase 10:35,9 minut 343 stupňů Svatohorských schodů. Na 450metrovém zděném zastřešeném schodišti překonal převýšení 80 metrů.

Na své konto si tak připsal v pořadí sedmý rekord, zaregistrovaný v České knize rekordů. Na úbočí chrámového komplexu jako první poblahopřál čerstvému přemožiteli neživého soupeře Jan Traxler, manažer provozu při tamní římskokatolické farnosti. Ten byl od samého počátku Petrovým nápadem fascinován a plně ho podpořil.

„Měl jsem v plánu udělat samotné schody za sedm minut. Ale nakonec bylo určeno, že startovní čára bude u svatohorské brány a tak na mě čekal oproti předpokladu delší úsek. A právě spodní chodba mi zabrala nejvíc času,“ nechal se slyšet pětatřicetiletý Petr Beneš, který před finálem v duchu prosil boha, aby dal vydržet duši jeho kola.

„Přišlo mi extrémně podhuštěné a fakt jsem se bál, že duše vezme za své a tím i můj rekord,“ přiznal sběratel nehmotných pokladů. Na svatém místě ho však přízeň nejvyššího ani opustit nemohla.

Poctivá příprava

Petr se na svůj sedmý rekord připravoval zodpovědně a poctivě. Dřel více než měsíc. „V sousedství našeho bydliště se nachází na soukromém pozemku schodiště o sto stupních. A tam jsem ladil formu,“ prozrazuje superskokan z Blatné. Noc před svatohorským dobrodružstvím se mu prý tentokrát na rozdíl od předchozích rekordů spalo výtečně. „To asi tím nachlazením,“ poznamenává Petr.

Co má nyní šoumen 'Benny' v plánu? „Chci sjet 715 schodů AZ Toweru v Brně, což je nejvyšší budova České republiky. Mimochodem, nahoru jsem to dal už v roce 2013. Určitě bych rád vylepšil dnešní čas tady na svatohorském schodišti, takže se takříkajíc vrátím na místo činu,“ dodává Petr Beneš.

Aktuálně staví novou, větší sjezdovou jednokolku. „Trvá mi to poměrně dlouho. Důvod je prostý, málo peněz,“ krčí rameny nositel titulu Rekordman roku 2007, kterého dlouhodobě trápí absence sponzorů. A tak tu svou káru táhne světem převážně sám.

„Podporuje mě tedy v rámci možností mateřský klub Prosport Blatná. Teď vstoupila do hry firma Ryko Děčín. Poskytla mi finanční příspěvek na poslední rekord a rýsuje se to na trvalejší spolupráci. Musím poděkovat taky městu Blatná, které na mně ve svém rozpočtu pravidelně pamatuje,“ řekl závěrem Petr Beneš.

Vladimír Šavrda