Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) v Příbrami vydal prohlášení, v němž protestuje proti možnému umístění americké radarové základny v Brdech.
„Jako účastníci boje za osvobození Československé republiky a váleční veteráni 2. světové války jsme proti plánovanému umístění vojenské radarové základny USA na našem území a požadujeme celostátní referendum k této záležitosti. Nechceme, aby o naší existenci i o budoucnosti našich potomků rozhodovalo pouze několik problematických politiků,“ řekl za Okresní výbor ČSBS jeho předseda Václav Čmuchař.
Jako důvody protesty uvádějí členové svazu, že umístění cizích vojsk na našem území vždy narušilo naši národní suverenitu a stalo se tak pokaždé proti vůli většiny obyvatel naší země. „Nechceme, aby se situace, byť v jiné podobě, opět opakovala. Uvažovaná základna představuje pro ČR značné bezpečnostní riziko, protože by byla prvořadým cílem nejen cizích raket, ale i teroristických skupin,“ píše se mimo jiné v prohlášení. Základna, která má stát v malé zemi a ve středu hustě osídleného území, pouhých 60 kilometrů od Prahy, 25 kilometrů od Plzně a 15 kilometrů od Příbrami, považuje svaz bojovníků za bezohledné hazardování s bezpečností našich obyvatel.
„Postupné posouvání vojenského vlivu USA v Evropě na východ směrem ke strategickým surovinám a obkličování Ruské federace zvyšuje politicko-vojenské napětí v této oblasti a zbytečně jitří vztahy mezi zainteresovanými státy,“ tvrdí se v prohlášení.
Svaz bojovníků poukazuje například i na to, že informovanost o praktických dopadech základny je neúplná, mlhavá a zavádějící. Veřejnost tak nezná odpovědi na řadu zásadních otázek. Například proč se tolik spěchá s uzavřením smlouvy o základně ještě před volbou nového prezidenta USA.(kh)