Návštěvníkům poutního místa na Svaté Hoře v Příbrami, se v nedělinaskytla nevšední podívaná – průvod stovek hasičů s historickými vlajkami a požární vozy na náměstí před mariánskou bazilikou. Dobrovolní a profesionální hasiči si totiž při vzpomínkové akci připomněli největší požár v novodobé historii, kdy 27. dubna 1978 vypukl na Svaté Hoře obrovský požár.

Při té příležitosti uspořádali oslavy svatého Floriána – patrona hasičů. Jeho sošku v nedělivysvětil svatohorský farář Stanislav Přibyl. Lidé si prohlédli i historické fotografie a dokumenty z požáru a na náměstí některé z požárních vozů, které zasahovaly na místě před 30 lety. Profesionální hasiči předvedli ukázku slaňování. Návštěvníci tak mohli porovnat, jak za posledních třicet let pokročila technika.

Oheň, který způsobila hra čtyř nezletilých dětí, zničil tehdy střechu kláštera, proboštství a severní části ambitů včetně věže s hodinami; poškodil věže nad Mníšeckou a Plzeňskou kaplí i nástropní malby této části ambitů. S ohněm zapásilo šestačtyřicet požárních jednotek, šestnáct profesionálních, dvě vojenské a osmadvacet dobrovolných o celkovém počtu 330 požárníků. Požárních cisteren bylo jednatřicet, přívěsných požárních čerpadel jednadvacet a k tomu další výšková, protiplynová a speciální technika.