Výroba píšťalek už pro dnešní kluky není v módě, ale pro třiadvacetiletého Milana Švagra z Konětop ano. Návštěvníci hornického domku na Březových Horách, který ještě do 5. dubna funguje pro veřejnost jako velikonoční chalupa, mohli první tři dny po zahájení vidět Milana Švagra za stolkem při výrobě valašských píšťalek neboli koncovek. Při práci také s úsměvem na tváři odpovídal na otázky Deníku.

Když jste se představil, říkal jste Milan Švagr mladší. To jméno je mi povědomé.
Můj otec je řezbář z Konětop, ale nemyslím si, že by byl nějak moc známý. (smích)

Jak jste přišel na vyřezávání píšťal? Už se tomu věnujete dlouho?
Dlouho ne, asi rok a půl. Byl jsem na Valašsku a tam jsem slyšel kluky hrát na koncovku. To je první píšťala, která má hlubokou historii. Myšlenky na výrobu vlastního nástroje jsem měl už dlouho. Zkoušel jsem vrbové píšťalky, ale nevěděl jsem, jak na to.

Kolik už jste zvládl kousků?
Udělal jsem asi třicet píšťal, z toho pět nestálo za nic. Učím se. Často se mi práce nepovede, ale učím se ze svých chyb a čerpám ze zkušeností.

Kdo vám ukázal, jak na to?
Nikdo mi neradil, vykoumal jsem to podle zobcové flétny. Byl to hrozně hezký pocit, když můj nástroj poprvé zazněl. Od té doby si píšťalu občas udělám.

Dá se na tom vydělat?
Určitě ano, lidé na Moravě se tím živí, ale já se tomu věnuji jen příležitostně. Kdybych měl spočítat práci a čas, tak bych si musel říct hodně peněz.

Čemu se jinak věnujete? Jak jste se ocitl v hornickém domku?
Studuji etnologii v Brně. Byl jsem na praxi v příbramském hornickém muzeu. Tam jsem se seznámil s lidmi, kteří mě sem pozvali.

Jak dlouho vám trvá vyřezat jednu píšťalu?
Když je hodně vyřezávaná, tak na tom strávím deset hodin.

Vyřezával jste už jako malý kluk?
Ano, jako malý jsem nejen vyřezával. Byl jsem na přírodní materiály, pletl jsem košíky a tak.

Hrajete na hudební nástroj?
Hraju na flétny, housle a tahací harmoniku. Také zkouším vyrobit své první dudy.

Prozradíte, z jakého dřeva vyrábíte?
Dělám z černého bezu. Pro lidi je to plevel, ale já říkám, že je to úžasná rostlina.

Milanovi Švagrovi mladšímu z Konětop je 23 let. Studuje etnologii v Brně. Hraje na housle, flétny a tahací harmoniku. Už přes rok se věnuje vyřezávání valašských píšťal a zkouší vyrobit své první dudy. Letos poprvé předváděl řemeslo v hornickém domku.