Příbramská svatohorská šalmaj, jež dospěla už do 14. ročníku, je rozsáhlá akce se vstupem zdarma, která láká i návštěvníky z širokého okolí. Její tradiční podoba nabízí pestrý celodenní program s historickým průvodem i trhem zdůrazňujícím tradiční řemesla a s vystoupeními nejen šermířů, ale i divadelníků, tanečníků a hudebníků. Ostatně právě podle tradičního hudebního nástroje je akce pojmenována: šalmaj byla a stále je dřevěný dechový nástroj s dvojitým plátkem.

Závěr tradičně patří koncertu místní skupiny Ginevra – souboru věnujícího se staré hudbě, která se svou produkci nerozpakuje označit jako „diskotéku Karla IV.“. Její členové tradici slavnosti pojmenované podle šalmaje zakládali; nyní jde o akci organizovanou městem.

Zábava i s trochou poučení a s možností nejenom přihlížet, ale i s příležitostí si leccos vyzkoušet, potěší jak rodiny s dětmi, tak i dospělé návštěvníky. S historickými tématy propojuje i soudobou hudební a divadelní tvorbu. Všichni si také mohou užít rozmanitého občerstvení.

Součástí programu je rovněž tradiční zápolení ve zdatnosti – Běh hasičů do Svatohorských schodů. Náročná akce (jejíž účastníci si sáhnou na dno sil bez ohledu na to, jaké počasí aktuální ročník provází) je vzpomínkou na zásah, kdy hasiči v plné výstroji takto utíkali naostro: k ohni při mohutném požáru svatohorského areálu v roce 1978. Průběh závodu je možné sledovat nejen na místě, ale i přes internet.