„Každoročně je očekávána zvýšená hustota provozu a předpokládá se, že za volant usednou i takzvaní sváteční řidiči, kteří vyjedou za dušičkovými povinnosti,“ nastiňuje možné komplikace mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

„Motoristé by proto měli být ohleduplní a počítat s tím, že mohou potkat šoféry, kteří řídí pouze párkrát v roce. V tomto období mohou být navíc i mokré silnice, kde se často nachází spadané listí, vozovky jsou pak velmi kluzké a prodlužuje se na nich brzdná dráha,“ připomněla Schindlová.

Dále uvedla, že kromě bezpečnosti a plynulosti provozu na silnicích policie zajišťuje také veřejný pořádek.

„V terénu, především v blízkosti hřbitovů a na parkovištích nákupních center, je dostatečný počet policejních hlídek. Dosud jsme ale nezaznamenali žádný problém,“ řekla mluvčí.

„Městská policie Příbram v těchto dnech má naplánované pravidelné kontroly všech hřbitovů na území města, obdobně jako v předchozích letech,“ informovala mluvčí strážníků Pavlína Svobodová.

„Všechny hřbitovy v Příbrami jsou otevřené. Hned v pondělí ráno se uskutečnila kontrola areálů a nebyly po větrném víkendu zjištěny žádné závažné škody. Došlo pouze k popadání drobných větviček a místy je povalená výzdoba z hrobů,“ uvedla mluvčí.

V Dobříši městská policie nemá žádnou informaci, že by někdo u hřbitovů nyní zcizil věci ze zaparkovaných vozidel nebo květiny z hrobů. „Každoročně provádíme dohled u místních hřbitovů. Na čtvrtek máme připravenou hlídku, která zde bude bedlivě střežit majetek občanů,“ prohlásila Alena Kovaříková, zástupkyně velitele Městské policie Dobříš.

Zároveň upozorňuje návštěvníky hřbitovů, na hrozby krádeže. Důležité je nenechávat nic cenného ve vozidle. Řidiči totiž často nechávají cennosti zlodějům přímo na očích, ať jsou to peněženky nebo kabelky.

“I tašky s nákupem lákají zloděje. Mnohdy kvůli tomu zloděj rozbije sklo od vozu a škoda je spíše větší na automobilu než na odcizených věcech. Když budeme opatrní a nedáme příčinu zloději ke krádeži, je tu velká šance, že se našemu vozidlu vyhnou,“ dodala mluvčí.

Na příbramských hřbitovech jsou hroby mnoha osobností, které jsou spojeny zejména s hornictvím . A také dva společné hroby obětí březohorské důlní katastrofy z roku 1892.

Asi nejvýznamnější osobností pochovanou v Příbrami je František Drtikol, fotograf, malíř a filozof. Jeho hrob je vyhledáván po celý rok badateli i turisty. Hřbitov je zajímavý nejen pohřbenými osobnostmi, ale také množstvím zachovalých litinových křížů.