Ta se konala letos ji po čtrnácté a jako host ji spolu se správcem zdejší farnosti P. Zbigniewem Grzybem celebroval sídelní kanovník Kolegiátní kapituly Všech svatých na Pražském hradě P. Tomáš Petráček. Mši na lesní rohy a lesnici a zpěvem doprovázeli členové hudebního sdružení Benešovské horny. „Svatojanská Svatohubertská mše sloužená k poctě české myslivosti a Svatojanských lesníků a myslivců má nejdelší tradici v naší farnosti a každoročně se na ni moc těším," svěřil se P Zbigniew Grzyb.

Myslivci ze svatojanského sdružení ve spolupráci s místními farníky kostelík zasvěcený svatému Janu Nepomuckému slavnostně vyzdobili jedlemi a loveckými motivy. I letos měli výzdobu kostela o mnoho těžší, neboť stále pokračuje oprava oltáře. I přes mrazivé počasí se sněhovou nadílkou a ledovkou na silnicích mši navštívily asi dvě stovky věřících.

"Svatohubertská mše se stala v naší obci krásnou tradicí. Těší mě, kolik lidí přišlo. Vážím si toho, že přišli téměř všichni členové našeho sdružení a navíc ve slavnostních uniformách," řekl Miroslav Votruba, předseda Mysliveckého sdružení Svatý Jan.

Na závěr bohoslužby celý kostel zpíval s benešovskými hornisty Svatojanskou fanfáru. „Spolu s podzimními hony na drobnou zvěř a tradičním plesem, který pořádáme 25. prosince v Krásné Hoře, je Svatohubertská mše jedním z vrcholů naší celoroční práce. Vážím si toho, že naše sdružení má spoustu mladých členů, kteří se našich společných akcí rádi zúčastňují. Jsou zárukou toho, že myslivecká tradice v obci Svatý Jan bude i v příštích letech pokračovat," doplnil Mirek Votruba.

Soudržnost a milou atmosféru setkání ocenil i host z pražské kapituly P. Tomáš Petráček. „V době, kdy je naše společnost rozdělená, lidé se k sobě chovají nevraživě a nejsou schopni vyslechnout názory jiných, je pro mě návštěva ve vaší obci a na vaší mši radostným balzámem. Těší mě přátelství a pěkná atmosféra, která tu panuje," řekl host z Prahy na adresu svatojanských myslivců.

Po skončení Svatohubertské mše se myslivci a jejich přátelé sešli na slavnostním obědě v hostinci U Lípy v Hrachově. Podávala se polévka s játrovými knedlíčky, dančí svíčková a zákusky. O kulinářský zážitek se postarala manželka hospodáře sdružení Eva Hejnová spolu s personálem hrachovského hostince. Jiří Kubík