„Buď lidé tvrdí, že někam chvátali například pracovně, nebo tvrdí, že stejně neumí poskytnout první pomoc, tak ať to raději udělá někdo jiný. Neuvědomují si ale, že stačí zavolat na linku 155 nebo 112, kde jim odborníci poradí, jak mají dále postupovat,“ vysvětluje příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že někdy může nastat situace, kdy naopak budou potřebovat pomoc oni nebo někdo z jejich blízkých. 


„Sama jsem byla u nehody motorkáře a v tu chvíli člověk neví, co může a nemůže, poradili mi, abych na něj nesahala, protože u motorkáře je velká pravděpodobnost, že bude mít poraněnou páteř, takže je to jen o vyčištění ústní dutiny od zvratků a krve. Mě taková rada linky 155 v tu chvíli pomohla,“ vzpomíná na osobní zkušenost u nehody Monika Schindlová. 


Navíc v případě, že je člověk svědkem dopravní nehody a neposkytne první pomoc, tak se vystavuje možnosti stíhání za trestný čin neposkytnutí pomoci, kdy mu může hrozit i trest odnětí svobody až na tři roky. 


Koncem září získala za poskytnutí první pomoci u dopravní nehody poblíž Zbirohu titul Gentleman silnic studentka příbramské střední zdravotnické školy Nikola Svobodová. Svým jednáním zachránila z havarovaného vozu dvě těžce zraněné osoby. Významnou roli při tomto zásahu sehrálo její zdravotnické vzdělání a také fakt, že aktivně působí ve sboru dobrovolných hasičů ve Zbirohu.