Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Synagogu a židovské obyvatelstvo připomene publikace

Příbram – V těchto týdnech svět oslavuje 70. výročí ukončení druhé světové války. Příbram si letos v dubnu připomíná také 140. výročí posvěcení příbramské synagogy, zdemolované v dubnu 1969. V současné době se připravuje památník příbramským Židům, umučeným za holocaustu.

28.4.2015
SDÍLEJ:

Židovská synagoga v Příbrami v místech dnešní Tržnice. Foto: archiv Vladimíra Srnky

Kromě toho spojila Příbram své síly se Státním okresním archivem Příbram, Hornickým muzeem Příbram, Institutem Terezínské iniciativy a několika zainteresovanými osobami, aby při této příležitosti mohla být vydána vzpomínková publikace Synagoga v Příbrami a místní židovské obyvatelstvo.

Po úvodním slovu starosty města Jindřicha Vařeky první kapitola Věry Smolové seznamuje čtenáře s dějinami židovské komunity v Příbrami a na Březových Horách od roku 1534. Druhá kapitola Michala Profanta se věnuje stavebně historickému popisu příbramské synagogy, ale i obecnému vývoji židovských chrámů. Třetí kapitola Josefa Velfla obohacuje publikaci o dění během druhé světové války a především o konkrétní příběhy židovských rodin.

Dvě vzpomínky obyvatel Příbrami na deportované rodiny, které se již nevrátily, uvozují Seznam židovských obětí holocaustu z Příbrami a Březových Hor. Sestavili ho Ivana Černá, Aneta Plzáková, Věra Smolová a Josef Velfl a je v něm uvedeno 288 dosud dohledaných osob. Pro většinu z nich byl "plán konečného řešení" neboli likvidace evropského židovstva závěrem jejich životní cesty.

Publikace je vybavena fotogalerií synagogy v dobách její největší slávy i jejího úplného konce. Ke každé fotografii je připojen stručný odborný popis Michala Profanta. Snímky pocházejí ze sbírek Státního okresního archivu Příbram, Hornického muzea Příbram a Jána Chvalníka (medaile k posvěcení synagogy z roku 1875). Autory fotografií, z nichž mnohé jsou uveřejněny vůbec poprvé, jsou PhDr. Jiří Gutwirth, Miroslav Kurfirst a Bohumil Unger.

Zásluhou technické redaktorky Kateřiny Jobekové Habrové a Tiskárny Prima, spol. s r. o., která publikaci ve vynikající kvalitě vytiskla, spatřila světlo světa knížka, která je nejen důstojnou připomínkou příbramské židovské komunity. Je i vzpomínkou na jednu z nejosobitějších staveb Příbrami, která o většinu svých cenných budov zcela zbytečně přišla ve druhé polovině 20. století.
Publikace je v prodeji v příbramském Informačním centru na Zámečku a ve Státním okresním archivu v Příbrami. Stojí 75 Kč.
Slavnostní uvedení publikace se bude konat ve čtvrtek 7. května 2015 od 17 hodin ve Státním okresním archivu v Příbrami.

(Věra Smolová, Kateřina Jobeková Habrová, archivářky)

Autor: Redakce

28.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení