Záležitost je neustále živým tématem k diskuzím mezi Příbramáky. Zeptali jsme se starosty Příbrami Josefa Řiháka, jak pohlíží na situaci on.

V rozhovoru v Deníku bývalý ředitel SZM Pavel Pikrt poznamenal, že vidí ve svém odvolání snahu o „politickou popravu“ a že odůvodnění rozhodnutí městských radních jsou spíše nafouknutou bublinou.

Nic politického v tom nevidím. Neberu nikomu jeho názory, ale v tomto případě panovala delší dobu nespokojenost s tím, jak jsou vedeny Sportovní zařízení města Příbrami.

Nerozhodovali jsme tedy na poslední chvíli. Řediteli jsme snížili plat i jsme ho opakovaně upozorňovali na věci, které nám vadili. Vzpomínám na dobu zhruba před patnácti lety, kdy byl pan inženýr Pikrt odvolán z funkce ředitele Technických služeb Příbram. Podle usnesení z rady byly důvodem neuspokojivé pracovní a hospodářské výsledky. Odvolaný byl radními za KDU-ČSL a ODS. I tehdy se podle pana Pikrta jednalo o politikaření z důvodu blížících se voleb. Pokud se mám vyjádřit k tomu, že se nyní jedná o politický boj, tak musím říci, že jsem ze stejné strany jako Pavel Pikrt. Na jednání rady jsem po důkladném rozvážení podal návrh na odvolání ředitele a bylo to pro mě velice těžké rozhodnutí. Ale nikdo se nemůžeme schovávat za členství v politické straně. Funkce ředitele je prostě manažerská funkce a tu buď zvládáte, nebo ne.

Jak je to s financováním oprav a úklidu v areálu příbramského aquaparku? Radnice prý odmítla peníze na opravy poskytnout.

Sportovní zařízení města Příbram žádaly při přípravě městského rozpočtu o několik milionů korun na opravy týkající se venkovního bazénu. Vzhledem k tomu, že jsme snižovali rozpočty příspěvkovým organizacím a šetříme, tak jsme se rozhodli neprovádět kompletní rekonstrukci bazénu. Ale na opravu týkající se výměny kachlíků, na pískoviště či lavičky a sekání trávy organizace peníze ve vlastním rozpočtu má. I v případě, kdy by je neměla, mohla by požádat a finance na nutné opravy by dostala. Nikdo ale o tyto peníze nežádal.

V zimě se na příbramské technické služby snášely desítky stížností týkající se špatného úklidu sněhu ve městě. Organizace čelila i řadě žalob v případě úrazů na kluzkých chodnících. Také vy jako starosta jste po zimě mimo jiné v radničním Kahanu uvedl, že technické služby nezvládly situaci tak, jak by měly. Problémy ve sportovních zařízeních byly závažnější?

Technické služby mají široký záběr své působnosti. Nevím o žádné zimě, kdy by si někdo nestěžoval. Nejsme komunisti, abychom poručili větru dešti, počasí neovlivníme. Někdy je prostě zima taková, že se nedaří všechno zvládnout a ta situace je ve všech městech. Je ale nesrovnatelná se záležitostmi v SZM. Ředitel technických služeb Ladislav Michvocík využívá veškerých prostředků k tomu, aby své úkoly splnil. Oproti tomu SZM měly otevřít venkovní bazén a mít hotové základní opravy. Proč čekat až tam přijdeme my? Bylo to hotové za dva dny. Rozdíl je nesrovnatelný a vše máme zdokumentované na fotografiích. Jednalo se většinou o věci, na které není potřeba moc peněz, o lehko napravitelné drobné úpravy. Proč třeba na záchodě nebyla jedna žárovka?

Jak vypadá situace v příbramském aquaparku dnes?

Opravili jsme houpačky, nějaké lavičky, dali do pořádku pískoviště a dnes už by měla být dokončená i oprava tobogánu. Není pravda, že bychom převzali rozdělanou stavbu ve stavu čtrnáct dní před dokončením.

Bývalý ředitel Pavel Pikrt uvedl, že oprava probíhala pomalu kvůli nedostatku financí v rozpočtu.

Nějakých dvě stě, tři sta tisíc na opravu tobogánů by radnice zcela určitě organizaci poskytla. Pokud nebyly peníze na tuto nutnou opravu, tak měla požádat, což se ale nestalo.

Radní nedávno slibovali, že v sezoně bude malá hala na zimním stadionu otevřená, i když je nyní kvůli nedostatkům na chladícím zařízení mimo provoz. Můžete dodržet své sliby?

Situaci monitorujeme a jsme připraveni odstranit závady uvedené v revizní zprávě. Existují dvě. Jedna z nich ukazuje na velké nedostatky, ta druhá říká, že bude vše v pořádku, pokud určité problémy odstraníme. Věřím tomu, že v září malou halu otevřeme.