Dnes už bývalého ředitele SZM Pavla Pikrta jsme se zeptali, jak vidí věci on. Doposud byl na dovolené a k záležitosti se nechtěl vyjadřovat. O svém odvolání se prý dokonce dozvěděl až poté, kdy si o něm přečetl v novinách.

Jak se díváte na důvody vašeho odvolání z funkce ředitele SZM?

Většina důvodů jsou nafouknuté bubliny, které nemají reálný základ. Například v případě neposekané trávy na venkovním bazénu zbýval do plánovaného otevření ještě celý týden.

V době otevření 19. června už posekaný byl. Bylo nám vyčítáno, že bazén nebyl otevřený v době největších veder. Bazén je sedmatřicet let starý a je to znát, příprava nějakou dobu trvá. Každoročně jsme bazén otevírali zhruba v polovině června. Neposekanou trávu nebo vypadlý kachlík nevidím jako důvod k odvolání. Myslím, že celá tahle záležitost byl pokus o mou politickou popravu, nenapadá mě, jak to nazvat jinak. Sedm let všechno fungovalo v podstatě ke spokojenosti. Nikdy mi nebylo nic zásadního vytýkáno, pravidelně jsem dostával slušné odměny. A tři měsíce před volbami dojde k tomuto. Z této situace jsem velice zklamaný.

Příbramští radní uvedli poté, kdy se nápravy problémů na venkovním bazénu ujali sami, že se vše včetně obrovského nepořádku podařilo velice rychle uvést do odpovídajícího stavu při zanedbatelných nákladech. Rozdíl je prý neporovnatelný.

Takové vyjádření mi přijde velice úsměvné. Na opravu tobogánů a venkovního bazénu jsme žádali o peníze v návrhu rozpočtu, radnice nám na to ale nedala ani korunu, navíc nám podobně jako jiným organizacím v rámci úsporných opatření snížili rozpočet o patnáct procent, tedy asi o 2,8 milionu korun. Radní tvrdí, že na venkovním bazénu byl velký nepořádek, já tvrdím, že tam bylo přiměřeně čisto. Také samozřejmě záleží, jestli člověk přijde ráno, nebo po celodenním provozu.

Ohledně tobogánů… Ty se někdy v březnu či dubnu zbortily, což bylo plodem toho, kdo je před deseti lety špatně postavil. Byly konstrukčně špatně postavené a nevhodný byl i použitý materiál. Například ten „nerezový“ reznul. Do opravy tobogánů jsme se pustili sami, radnice nám peníze dát nechtěla. V době, kdy převzali stavbu, už byla tak dva týdny před dokončením. Na práce použili městské peníze, většinu nákladů ale vynaložily SZM, i když nemají k dispozici vlastní finance na investice. Oni v podstatě jen dokončují, co jsme započali.

Jak se dotkla úsporná opatření vůči příspěvkovým organizacím ze začátku roku Sportovních zařízení města Příbram?

Sedm lidí jsem kvůli tomu musel propustit. Ale je nám vyčítáno, že nemáme lidi a peníze.

Jak je to s určováním cen vstupného? Nedávno městská rada odsouhlasila snížení kvůli neposkytování odpovídajících služeb.

Cenu vstupného navrhují sportovní zařízení, ale rada pak o něm rozhodne, často ho ještě upraví podle svého uvážení. Pokud bychom se podívali na ceny v podobných zařízeních, tak je v příbramském aquaparku vstupné nízké. To, že občas někde upadne nějaký kachlík, je pravda. Při vedrech jsme viděli zkroucené silnice a i ten bazén pracuje. A jak jsem už jednou řekl, je znát i jeho velké stáří.

Proč jste vyhodil vedoucího provozu SZM Miroslava Sobka?

Ve výběrovém řízení na místo vedoucího provozu byl pan Sobek jasně nejlepší. Snažil se, měl dobré nápady, i radní podporovali, aby dostal prostor pro jejich realizaci. Nabral si toho na sebe ale moc a něco už nestíhal. Když se veřejně vyjádřil k tomu, že máme dělat něco, na co nedostáváme peníze, měl pravdu. Byli jsme rádi, že máme peníze na výplaty a provozní náklady. Rada města Příbram se snaží do činnosti příspěvkových organizací hodně mluvit, mě doporučila v případě venkovního bazénu i personální změny.

Vedení města říká, že v sezoně bude malá hala zimního stadionu otevřena, i když jste nařídil zavření.

Malá hala byla uzavřena po přijetí revizní zprávy, která konstatovala na chladícím systému závažné závady. Osobně bych si netroufl halu bez opravy otevřít kvůli nebezpečí poruchy.

Venkovního bazénu se týká ještě jeden diskutovaný problém, a to večerní párty s hudbou, která se konala jednou. Pořadatel si stěžuje na váš přístup. Prý jste bezdůvodně zrušil smlouvu na pět předem dohodnutých akcí dvě hodiny před konáním druhého pokračování.

Tuto akci sjednával ještě pan Sobek, po jeho odchodu jsme museli situaci vyřešit my ve vedení. Smlouva byla na jednu akci na zkoušku, v případě pozitivního ohlasu by mohla pokračovat. Ale na pořádání akce jsme obdrželi stížnosti i od hygieny, rozhodli jsme tedy o tom, že jí na bazénu nechceme.