Spolu s příbramským starostou Josefem Řihákem se tohoto aktu v pátek zúčastnil i středočeský hejtman David Rath. Práce na náměstí začaly bagrováním staré dlažby. První část přestavby zahrnuje právě obnovu dlážděné plochy náměstí a opravu některých komunikací, zvlášť v západní a severní části.

Omezení a úpravy

Stavební práce se postupně rozšiřují i na přilehlé chodníky a komunikace. V těchto dnech je rozkopaná silnice okolo stanice Městské policie Příbram, je tam zúžený chodník a zanikla tam parkovací místa. Vjezd na náměstí z Milínské ulice je momentálně obousměrný. V obou těchto případech má dopravní opatření trvat do konce září.Rozsah uzavírek se bude v průběhu prací měnit, budeme o nich informovat.

Rekonstrukce vyjde na čtyřicet milionů

Město za rekonstrukci náměstí zaplatí přibližně 41 milionu korun. Z toho významná část bude financována z Regionálního operačního programu Střední Čechy. Ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo celkem 20 firem, zakázku na rekonstrukci získala firma Strabag.

S opravou silnic by měl začít i kraj

Postupně na stavbu navážou i rekonstrukce ulic Milínská a Hailova, které patří Ředitelství silnic a dálnic ČR a Středočeskému kraji. „Kraj a ředitelství silnic a dálnic jsou totiž vlastníkem komunikací protínajících náměstí TGM v Příbrami. A bez těchto stavebních objektů nelze stavbu jako celek vůbec realizovat. Očekávám, že obě instituce v koordinaci s městem stavby postupně zahájí,“ řekl příbramský starosta Josef Řihák.

Archeologický výzkum u kostela

V oblasti kolem kostela Sv. Jakuba bude poveden archeologický výzkum. Ten pro město zajistí firma Syrakus, která zvítězila ve výběrovém řízení na tuto část stavby. „V současné době připravujeme ještě další výběrové řízení. A to na dodavatele nové kašny. Ta bude postavena nově uprostřed náměstí TGM,“ doplnil Řihák.

V souvislosti s rekonstrukcí náměstí TGM a okolí vznikly řidičům v centru Příbrami ještě větší potíže s hledáním parkovacích míst.

Hodinové parkování na kotoučky zdarma

Město se proto rozhodlo, že na zpoplatněných parkovištích v centru města zavede od pondělka 15. srpna parkování na kotouček. Znamená to, že řidič bude mít maximálně hodinu parkování zdarma.

Na kterých parkovištích tato úleva platí? Zlatý kříž, Václavské náměstí, Gen. Tesaříka, U Kahanu a Hornické náměstí. Parkovací kotoučky lze zakoupit v Infocentru Městského úřadu Příbram na Zámečku.

Trhy jinde a častěji

Se zahájením rekonstrukce náměstí TGM souvisí i přesun oblíbeného tržiště. Po dobu rekonstrukce náměstí se budou každou středu v době od 8 do 17 hodin konat pravidelné trhy na pěší zóně Hořejší Obora. Sobotní trhy budou zrušeny. Pro prodej ovoce a zeleniny bude ve zvýšené míře využíváno i tržní místo „plato u Tržnice“ v Jiráskových sadech. Naopak se rozšíří doba stánkového prodeje ovoce, zeleniny, květin a podobně na náměstí 17. listopadu na sídlišti nově i o středu. To znamená, že na náměstí 17. listopadu budou trhy s výše zmíněným sortimentem pravidelně od pondělí do pátku.
Stavební práce na náměstí TGM skončí na jaře v květnu. Do té doby budou řidiči i chodci muset očekávat a strpět různé uzavírky, objížďky a omezení.