Náš výlet, ať už pro pěší či pro cyklisty, vede z Bohutína směrem k Vodnímu dílu Pilská. Do Bohutína sice jezdí autobusová linka D 30, ale jen v pracovní dny, a naše cesta vede i Vojenským újezdem Brdy, který je pro veřejnost zpřístupněný pouze o sobotách, nedělích a svátcích.

Začínáme tedy u koupaliště v Bohutíně, kde se dá i zaparkovat, a můžeme vyrazit po zelené asfaltkou v lese. Turistické značení ale nemusíme ani vnímat, protože asfaltová cesta nás spolehlivě dovede až k nádrži, veřejností známá jako Pilský rybník.

Asi v polovině cesty se dostaneme právě do vojenského újezdu, a odtud už se naše cesta jmenuje Prokopská lesní. Než dorazíme k cíli, čekají nás dvě zastávky. Tou první je hned za hájenkou Prokop výběh s divočákem a tou druhou kámen, který byl instalovaný vloni na paměť sedmisetleté historie hornictví a hutnictví na Příbramsku.

V případě únavy si u něj můžeme i odpočinout na pěkném posezení pod stříškou. K nádrži zbývá necelý kilometr, ale skoro celý do kopce.

V cíli našeho výletu se zastavíme u nové zpevněné hrázi, o které se ale naprostá většina turistů shoduje, že Pilské vůbec nesluší.

Kudy zpátky? Těch možností je více. Můžeme jít stejnou cestou zpět nebo se vrátit jen kousek a po asfaltové lesní cestě Slaninská dojít k hájence, u ní odbočit doprava a dostat se tak do Kozičína. Nebo pokračujeme pod zmíněnou hrází dál zase pěknou asfaltkou až do Lázu.

Tou poslední možností, ale nejdelší, je vydat se pod hrází doleva do krátkého, ale pěkně strmého kopečku, poté na křižovatce doprava, a pak už pořád rovně nejprve do kopce a pak zase z kopce, jak už to v Brdech bývá. Na konci lesa odbočíme doprava a pokračujeme přes Oseč a Podlesí až do Příbrami.

LEA ENENKELOVÁ