V jeho okolí se nalézá celá řada historických a kulturních pamětihodností jako například areál barokního kláštera Skalka a především překrásná příroda s množstvím dobře značených turistických stezek.

Samotný zámek lze navštívit od úterý do pátku po předchozí domluvě a o víkendu vždy od 10 do 16 hodin.

Tento víkend jsou na zámku klasické prohlídky pro dospělé, ale zároveň prohlídky pro děti s názvem Tři věže. Rovněž bude zhruba od 11 hodin otevřen výtvarný ateliér, kde si malí návštěvníci mohou vyrobit hezkou památku na návštěvu zámku.

Expozice se snaží zachytit stav zámku na počátku 20. let 20. století. V prvním patře je prohlídková trasa, která seznamuje návštěvníky se stylem života a bydlením drobné šlechty v období mezi světovými válkami. Severní křídlo pak poskytuje prostory pro společenské akce. Zámecká restaurace U Saturnina bude sice po rekonstrukci otevřena až v březnu, ale blízko zámku je rodinná restaurace U Benáků. Pěkné ubytování je v nedaleké vesničce Rymaně, kde jsou penziony U Kožíšků a U Kašných.

Dostupnost zámku je skvělá. Autobusem z Příbrami i z Prahy, vlakem z Prahy na trase Praha–Dobříš. Nejpohodlnější to bude pochopitelně vlastním autem.

Jako první písemnou zmínku o hradu Mníšku pod Brdy lze považovat až zápis v zákoníku Karla IV. „Majestas Carolina“ z roku 1348. Archeologické nálezy z nádvoří zámku však ukázaly, že na tomto místě stávala stavba již koncem 13. nebo začátkem 14. století. Nejspíše šlo o malý hrádek obklopený hradbou a příkopem, který ho odděloval od města. V roce 1487 získal Mníšek významný rod pánů z Mitrovic. Tento rod spravoval sídlo s dvorem po celé 16. století, kdy zde nepochybně probíhaly značně rozsáhlé stavební práce.

Nejstarší zobrazení zámku pochází z roku 1622 a přes veškerou schematičnost patrně zachycuje reálnou podobu sídla při pohledu od jihu. O sedmnáct let později švédská vojska generála Banéra zámek vyplenila a i s dvorem vypálila. Dalším zásadním letopočtem je rok 1655, kdy panství od Mitroviců kupuje Servác Engel z Engelsflussu, který nechal zámek opravit. Tím byla zakončena etapa, která objektu dodnes přes četné i podstatné úpravy vtiskla zásadní podobu i výtvarný charakter. Zámek od té doby vyměnil několik majitelů a nyní zámek spravuje Národní památkový ústav.