Město Příbram úspěšně řeší otázku kam s bioodpadem. Likvidace posekané trávy a dřevěných štěpků z prořezávek z veřejných prostranství a parků bývá problémem v mnoha městech. Bioodpad tu často tlí na neřízených skládkách na okrajích bytové zástavby.
Příbram ale nalezla řešení hned dvou problémů najednou. Tráva z veřejných prostranství se kompostuje a vzniklá hmota se využívá na rekultivaci dlouhodobě zanedbávaných odkališť v lokalitě Bytíz, vzniklých při těžbě uranu.
Technické služby města Příbram ročně předají firmě na likvidaci odpadu 400 tun trávy a 150 tun štěpků k ekologickému využití. Tráva z veřejných prostranství se kompostuje a rekultivační hmota, která vzniká, se používá na obnovu a oživení míst poničených těžbou uranu. Výhodou tohoto zpracování je, že odpady se neskládkují a již nedochází k jejich neřízenému ukládání a shromažďování za městem, za což by městu hrozila vysoká pokuta od České inspekce životního prostředí.
„Plán odpadového hospodářství města Příbram nám ukládá od roku 2008 odborně řešit problematiku kompostovatelných odpadů. V závěru roku 2007 došlo k dohodě se soukromou firmou, která kompostovatelný odpad od města odebírá a používá na výrobu rekultivačních hmot,“ řekl Petr Kareš, 1. místostarosta Příbrami.
Rýsuje se navíc možnost pomoci i soukromým zájemcům o ekologickou likvidaci bioodpadu. „V nejbližší době hodlám radě města předložit návrh, aby lidé mohli za symbolický poplatek získat na své zahrádky do pronájmu nádobu na kompostovatelný odpad. Ušetří tím finance na nákup těchto speciálních nádob a vzniklý kompost budou moci využít na svých zahrádkách. Město touto služnou naopak ušetří náklady na svoz a ukládání bioodpadu z domácností na skládky,“ představil záměr místostarosta Petr Kareš.