Vznešená dáma v kloboučku a s proutěným košíkem si vybírá čerstvou zeleninu, kterou by byl hřích dávat do igelitky. I takhle sem některé hospodyňky zavítají. Ani možná netuší, jakou tím udělají druhým radost. Přesně tohle je pro mnoho lidí v dnešní uspěchané a vystresované době pohlazením po duši.

První červencový trh na Hořejší Oboře omezilo počasí. Jestli při premiéře přišly stovky lidí, tak teď už to byly tisíce. Trochu se obměnil sortiment, přijeli noví prodejci s aktuálními sezonními plodinami. Komu se například urodilo hodně salátovek, tady se po nich jen zaprášilo.

Pravdou je, že ceny některých produktů mohou spotřebitele poněkud zaskočit, ale za kvalitu dovezenou přímo pod nos člověk rád nějakou tu korunu přihodí.

Novinkou druhých trhů byly koně v přilehlém zahradnictví. Pro velký zájem přijedou chovatelé s koňmi do Příbrami i v září.

Staročeské trhy se mezi lidmi ujaly lépe, než jejich organizátoři předpokládali. Odstartovala je Dobříš jako Trhy regionálních produktů. Dobříš je ale o něco komornější. Hodinu po začátku už mají lidé většinou smůlu. Bývá vyprodáno.

Tak jako tak mají lidé možnost nejen dobře nakoupit a poklábosit o zkušenostech s rakytníkem a podobně, ale co je hlavní – domluvit si s pěstiteli a farmáři buď pravidelný odběr zeleniny namíchané v bedničce, nebo třeba jen brambory a mrkev na zimní uskladnění. Nebo se zkrátka jen poradit.

„Moc jsem se na příbramské trhy těšil. Je to pokaždé příjemně strávené dopoledne. Lidé jsou už brzy ráno natěšení a postávají před stánky se zeleninou. Potom si přijdou povídat a vůbec, mám takovéhle trhy moc rád,“ popsal atmosféru trhu František Trantina z březnického pivovaru.

A co na to říká jeden z organizátorů Farmářských trhů Obora Michael Shrbený? „Rád bych zdůraznil, že tyhle trhy nepořádám jen já, ale podílí se na nich fůra dalších lidí z našeho města, kteří ten den vstávají mnohem dřív než já, a bez kterých by se to opravdu neobešlo.“

Třetí příbramské farmářské trhy budou 25. září. Co se chystá nového?

Organizátoři se prý pokusí o rozšíření nabídky kozích sýrů a chtějí přesvědčit prodejce, aby ze svých surovin něco ukuchtili, třeba koláče nebo bramborové knedlíky. Nezbývá tedy, než se nechat překvapit.

Farmářské trhy se rozjíždějí i v dalších středočeských městech, nyní jsou to Benešov a Hořovice.