VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramské trhy - historie

Příbram - Když někdy před rokem 1216 kupoval pražský biskup Ondřej od tepelského opata Hroznaty Příbram, byla pouhým dvorem. Lidé tu pěstovali zemědělské plodiny a chovali dobytek a byli v podstatě ekonomicky soběstační. Postupně se ale z Příbrami stalo městečko a centrum panství a většina jeho obyvatel sice nadále měla alespoň částečné vlastní hospodářské zázemí, ale mnozí se začali zabývat i řemesly.

22.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Trh se tu prokazatelně konal už roku 1289 a jeho hlavním účelem bylo rychle zásobovat městečko čerstvými potravinami. O sto let později už patřilo k příbramskému panství téměř padesát osad, obchodovalo se však převážně s nejbližším okolím. Trhy se konaly "podle starých obyčejů" každé úterý. Příbram byla městečkem poddanským, a proto část příjmů z trhů odváděla své vrchnosti, pražskému arcibiskupovi, který jí roku 1406 dávné právo konat týdenní trh znovu potvrdil.

Po husitských válkách se příbramské panství stalo majetkem krále, který je ale dával do zástavy různým držitelům a ti pak kromě jiného vybírali i nemalé poplatky z trhů. Roku 1497 si měšťané vyprosili na králi Vladislavovi právo pořádat kromě týdenního trhu i trh výroční, a to o sv. Jiljí, tedy 1. září. Král zaručil, že všichni kramáři, kupci, obchodníci a trhovníci mohou bezpečně a svobodně přicházet na trh se svým zbožím a zase se svobodně vracet dle své vůle při zachování nedotknutelnosti jejich věcí i osob. Kromě domácích kupců a řemeslníků se trhu účastnili i obchodníci ze vzdálenějších míst, a tak se vytvořil prostor pro volnou konkurenci.

Krámy či stánky na náměstí většinou stavělo a pronajímalo město za takzvané tržné. Trh se zahajoval dle zvyku, například vyvěšením praporce. Za řádný a bezproblémový průběh trhu zodpovídali rychtář a jím pověřené osoby. K dispozici bývaly městská váha a pro délkové míry vzorový loket. Kontrolovalo se, zda zboží není předražováno. Zlodějům, kteří viděli během trhů dobrou příležitost pro svou nekalou činnost, hrozily přísné a hlavně okamžité tresty.
V roce 1534 král Ferdinand I. potvrdil příbramským všechny starší svobody a povolil kromě dolování a obehnání města hradbami konat druhý týdenní trh, a to každou sobotu. Důvod byl prostý – král tak chtěl podle svých vlastních slov zabránit jakékoliv zahálce horního tovaryšstva a dělnictva. Kromě toho schválil ještě dva nové trhy výroční, a to o sv. Janu Křtiteli, t.j. 24. června, a o sv. Linhartu, t. j. 6. listopadu.
V roce 1579 Rudolf II. povýšil Příbram na královské horní město. Vcelku poklidný rozvoj města přerušila krutá třicetiletá válka. Po jejím skončení v roce 1648 se Příbram stejně jako většina Čech jen velmi pomalu vzpamatovávala ze škod, které utrpěla drancováním švédských i císařských vojsk, ničivým požárem a morovou epidemií.
Právo konat třetí výroční trh, a to v pondělí po osmé neděli před Velikonocemi, tedy zhruba na přelomu zimy a jara, udělila městu Marie Terezie v roce 1741. Její následovníci na trůnu pak městu jeho trhy potvrzovali. Po roce 1799 však platilo, že pokud některý trh připadl na neděli nebo svátek, byl přeložen na následující všední den.

K rozvoji trhů a zlepšení hygienických podmínek jistě přispělo vydláždění náměstí po roce 1835. Po roce 1850 bděla nad nezávadností potravin a nápojů, kontrolou měr a vah a výší cen policie. Tržní policie také dohlížela na pronájem vybírání poplatků z míst při týdenních trzích a na dodržování tržního řádu.

V roce 1890 bylo zřízeno nové tržiště pro dobytčí trhy a byl pro ně vydán tržní řád. V meziválečném období se konalo pět "výročních trhů na dobytek a zboží všeho druhu" a přestože se uvažovalo o zavedení dalších tří výročních trhů, nakonec zůstal jejich počet nezměněn.

Tradice trhů pokračovala i po roce 1945, kdy do Příbrami docházely z okolních vesnic třeba hospodyně, které za ušetřená vajíčka, máslo a ovoce potřebovaly koupit například boty pro své dítě. Nabídka zboží se výrazně rozšířila po roce 1990, kdy se na trh opět vrátili drobní zemědělci a živnostníci.

Závěrem si dovolím jeden malý postřeh - dnes už málokdo zná knihy o Kájovi Maříkovi. Mně se však při názvu "Farmářské trhy", který je bezesporu produktem anglosaského vlivu posledních dvaceti let na naši jazykovou kulturu, ihned vybavila scéna, v níž řídící pan učitel kárá jinak vzorného Káju, že místo správného názvu "výroční trh" říká neustále "jarmark", tedy ohavný germanizmus (z výrazu Jahrmarkt). Kája se marně hájil, že tento výraz používá jeho maminka a nakonec si raději dal pusu na zámek. Zařídím se tedy stejně jako Kája Mařík, protože časy se prostě mění.

Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram


22.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení