Třiatřicetiletá Dana z Dobříše si před časem stěžovala na parčík za dobříšskou sokolovnou.
„Schází se tu hloučky opilců a omladina. Málokdy se mi podaří projít bez jejich nemístných připomínek, když jdu s dětmi od autobusu domů,“ posteskla si.
V současné době se ale podle starosty města Dobříše na tomto místě už opilci nezdržují, a to kvůli alkoholové vyhlášce, která je v platnosti od začátku letošního května.
Město Dobříš dostalo peníze z programu prevence kriminality na tři kamery, které budou hlídat místa, kde se stalo nejvíce trestných a kriminálních činů. V dotacích je zároveň zahrnutá částka na dovybavení skateparku v Dobříši. Město tam chce postavit novou U-rampu.
Na kamerový systém přišlo 1,2 milionu korun, a to je asi osmdesát procent celkového nákladu. Podle projektové manažerky města Lenky Mazochové bude kamerový systém uveden do provozu do konce tohoto roku. Je to prý velice náročná akce, a tak bude rozdělená na etapy.
„Letošní první etapa bude stát 1,5 milionu korun,“ uvedla Lenka Mazochová. Radnice musí tedy nechat vybudovat středisko monitorování a potom rozmístí kamery.
„Jedná se o místa, kde se vyskytuje větší množství lidí a místa, která jsou známá větším množstvím trestných činů a přestupků,“ řekl starosta Dobříše Jaroslav Melša. Monitorovací středisko prý bude umístěno na městské policii a kamery by měly být instalované u parkoviště před dobříšským zámkem, v obchodní zóně Pražská ulice a na dětském hřišti v ulici Boženy Němcové.
Dotace na novou U-rampu jsou ve výši 352 tisíc korun. Tento prvek si přáli uživatelé skateparku, kteří ho chtějí vylepšit. Na jeho současném vzhledu se podepsali vandalové, proto by radnice ráda zapojila do rozvoje tohoto sportoviště právě mládež. Mělo by to prý být dobrou prevencí sociálně patologických jevů.
„Vzhledem k tomu plánujeme spolupráci s občanským sdružením Nezdi, jehož terénní pracovníci budou velice otevřeně komunikovat s mládeží,“ řekla Lenka Mazochová s tím, že těmito dvěma investicemi projekt na snižování kriminality zdaleka nekončí.
Vedení města prý usiluje o větší pocit bezpečí pro občany Dobříše. Společná cesta k bezpečí, tak se jmenuje koncepce, do které se Dobříš zapojila už loni. Strážníci městské policie mají své rajony, které pravidelně navštěvují a hovoří s lidmi.
„Komise pro prevenci kriminality nyní řeší drogovou problematiku, další projekty připravily školy a občanská sdružení,“ dodala Lenka Mazochová.