Co s areálem příbramského letního kina řeší radnice už od roku 2008, kdy tehdejší koalice ČSSD a ODS dala výpověď jeho provozovateli podnikateli Martinu Severovi. Bohužel o té doby se kinu příliš nedaří a už několikrát bylo na krátký čas zavřené, aby se vždy objevil nějaký pokus, který ho měl opět přivést k životu, ale výsledky nebyly valné.

Jedním z prvních pokusů bylo letní kino převést pod divadlo, které provozuje také klasické kino v kulturním domě. To vydrželo jen jednu sezónu, navíc vedení divadla o provoz „letňáku“ příliš nestálo, protože si vlastně konkurovalo samo sobě a už tehdy se upozorňovalo na jeden z hlavních problémů, který trvá dodnes a to zastaralou promítací technologii. V letním kině je totiž jen analogová promítačka a tak může uvádět snímky pouze z filmových pásů, ale nové filmy se distribuují už pouze digitálně.

close Příbramské letní kino v době, kdy ještě hostilo velké kapely. info Zdroj: archiv Příbramského deníku zoom_in

Letní kino v Příbrami ještě v době, kdy hostilo velké kapely. Foto: Deník

Následně provoz areálu letního kina přešel pro městskou příspěvkovou organizaci Sportovní zařízení města Příbram. Několik sezón pod jejich vedením se kino pokoušelo nalákat diváky, ale kvůli zmíněné zastaralé technologii nemohlo nabídnout nejnovější snímky a tak byl zájem diváků malý. „Lidé nechodí. Loni jsme dokonce promítali pouze šestkrát, a to jen pro dvacet až třicet lidí. Chybí kupní síla,“ uvedl před čtyřmi lety tehdejší ředitel SZM Jiří Holobrada. V roce 2014 byl proto provoz kina ukončený a areál se pouze pronajímal na pořádání nejrůznějších akcí, především koncertů.

Současné vedení města brány letního kina pro milovníky filmů otevřelo poprvé na konci srpna 2016 a to na pouhý jediný večer, kdy nabídlo český krimi snímek Příběh kmotra s Ondřejem Vetchým a Lukášem Vaculíkem v hlavních rolích. Ten si vybrali v hlasování na webu města sami diváci z několika českých titulů. Návštěvnost byla tehdy poměrně vysoká, takže bylo vidět, že Příbramáci cestu do letního kina ještě nezapomněli.

Jednalo se ale pouze o zkušební promítání a mezi diváky byl mimo jiné i příbramský starosta Jindřich Vařeka a místostarostka Alena Ženíšková. Atmosféra v publiku byla skvělá. Mnozí návštěvníci tehdy zavzpomínali na 80. a 90. léta minulého století, kdy návštěva letního kina v Příbrami patřila mezi vyhledávané společenské akce. Bylo vidět, jak se tvoří před začátkem promítání hloučky známých a kamarádů, kteří se bavili, vzpomínali anebo se jen pozdravili. S postupujícím dějem filmu, i chladem noci se páry začaly zahalovat do dek, nebo se k sobě tulit a to bez rozdílu věku. Hlediště se tak zhruba od poloviny promítání změnilo v alej romantických sousoší, ve které kouzelná atmosféra dopadla i na ty, kteří často nemohou dát volnost svým citům. Pod rouškou tmy a kouzla letní noci v letním kině ale i oni nechali volný průchod svým emocím. Nechybělo ani tradiční občerstvení v podobě piva a limonády v kelímku a opečené klobásy. Zkrátka staré dobré letní kino.

V následujícím roce proto se město rozhodlo i na základě odezvy zkušebního promítání v uvádění starších snímků za symbolických dvacet korun pokračovat. Na výběr dalo veřejnosti padesát českých i zahraničních filmů, ze kterých si vybrali pět na uvedení po dobu letních prázdnin. Bohužel návštěvnost nebyla uspokojivá.

Vedení města proto usoudilo, že zřejmě bude nevyhnutelné se zabývat digitalizací letního kina. O tom má rozhodnout návštěvnost tří filmů, které mají v těchto nebo nejbližších dnech a týdnech plánovanou premiéru. Proto si město pro letošní sezónu zapůjčilo digitální promítačku. Jako první film letní kino letos nabídne 15. června dějovou odbočku ságy Star Wars a to snímek Solo: Star Wars Story, který přináší osudy mladého vesmírného pašeráka Hana Sola. Začátek představení je v půl desáté večer. Dalšími představeními bude zatím poslední díl filmů o dinosaurech Jurský svět: Zánik říše, který bude k vidění 21. července od devíti hodin večer a v srpnu se diváci mohou těšit na druhý díl animované rodinné komedie Úžasňákovi 2 od půl deváté večer. Všechny filmy budou promítané v českém znění a v letním kině poprvé i v digitální kvalitě. Pokud ale vedení města nebude spokojené s návštěvností, tak se digitalizace letního kina s velkou pravděpodobností konat nebude.