Spousta lidí ještě považuje třídění odpadu za zbytečné. Důvodem bývá většinou samotný zvyk házet vše do jednoho odpadkového koše nebo velká vzdálenost kontejnerů na tříděný odpad od bydliště.
„Plastové lahve bych musel nosit asi dvě stě metrů daleko, tak je občas hodím do ostatního odpadu. Stejně to prý nikdo netřídí,“ řekl skepticky Antonín z Příbrami.
Tyto předsudky kolují mezi lidmi. Ten, kdo se o své prostředí trochu zajímá, ví, že to tak není. A nejde jen o životní prostředí, ale také o ekonomickou stránku věci.
„Tříděním se kromě přírody ušetří spousta peněz, odvoz komunálního odpadu a jeho likvidace jsou velice nákladné,“ konstatoval starosta Příbrami Josef Řihák. Město prodává tříděný papír rakouské firmě, která mu platí 12 euro za tunu. V loňském roce si Příbram vydělala za 410 tun papíru v přepočtu asi 123 tisíc korun. Tyto peníze jdou zpět do města. Firma EKO-KOM, u které si město přijde za tříděný odpad až na milion korun ročně, si ve smlouvě klade podmínky na nakládání s těmito penězi.
„Musíme je použít na nákup nových nádob na třídění. Zdá se to hodně, ale zakoupení jednoho hnízda tříděného odpadu, které tvoří nádobu na sklo, papír a plasty, stojí 65 tisíc korun. Ročně jich koupíme až sedm. Zbytek peněz jde na manipulaci s tříděným odpadem,“ vysvětlil ředitel Technických služeb v Příbrami Ladislav Michvocík.
Po Příbrami je rozmístěno 69 hnízd tříděného odpadu, tedy na sklo, papír a plasty. K tomu je 25 nádob na tetrapak a navíc 43 míst na plasty. Město si v zájmu třídění odpadu zažádalo u firmy EKO-KOM o dalších 12 nádob na papír, 3 na bílé a 3 na barevné sklo a 3 na papír. Velký zájem mezi lidmi je o kontejnery na plechovky.
„Nádoby na hliník bohužel zatím nikdo nenabízí, ale tento materiál je možné odvážet do sběrného dvora. Místní lidé mají tuto možnost zcela zdarma,“ poradil mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.