Kolona, která projížděla minulou sobotu brdskými obcemi, se nelíbí ani jeho kolegům. „Kdybychom hned zavolali policii, rozehnala by je jako nepovolené shromáždění. Sirény vůbec nesměli použít. Akorát vyděsili staré lidi,“ sdělil Neoral s tím, že metody pár příznivců radaru považuje přinejmenším za protizákonné. Podle jeho informací do Trokavce dorazilo snad 30 džípů vybavených kulomety, posádky pak měly osobní zbraně.

„Nevíme, zda to byly repliky. Záznam o tom existuje v televizi,“ dodal Neoral. Kolona dojela i do Lázu na Příbramsku, kde se v té době konalo místní referendum k zamýšlené základně. Místní to považují za provokaci. „Měli pražské poznávací značky. Občané byli pobouřeni,“ uvedla tamní starostka Jitka Říhová.

Sirény slyšeli i Skořičtí, kteří právě slavili 120 let založení hasičského sboru. „Lidi to nezajímalo, celé Skořice byly na hřišti,“ řekl starosta Miloslav Suchý.
Šinágl vnímá cestu, jejíž účastníci se zastavili také v Míšově, jinak. „Podnikli jsme ji v rámci přesvědčení a objektivity. Všude nás lidé vítali, byla tam skvělá atmosféra, až na Trokavec,“ popsal akci Šinágl. „Bez spojení s USA to nepůjde, nepomiňme jejich pomoc. Osobně mám raději Američany než Kreml,“ doplnil. Milovníci vojenské historie z Rokycanska nemají podle Františka Kocha z Muzea na demarkační linii se sobotní akcí nic společného. „Poradil bych panu Šináglovi, aby si základnu postavil za barák,“ konstatoval Koch.