SOBOTA – Prokopská pouť otevřela novou trasu v podzemí a připomněla také 700. výročí zpracování rud v regionu. Všechny expozice Hornického muzea Příbram byly přístupné za symbolickou jednu korunu. Prokopská pouť se slavila již v dávné minulosti na počest hornického patrona svatého Prokopa. Obnovenou tradici od roku 1990 slaví horníci a těžařské spolky z celé Evropy.

Přestože se pouť s pestrým doprovodným programem mnohým lidem líbila, někteří neskrývali udivení, proč se vlastně nekonala ve svátek sv. Prokopa. Viz diskuze pod článkem o pouti: „Byl jsem velmi zklamán ze změny termínu pouti ke sv. Prokopu. Jinak pouť je od slova putovati za světcem v tomto případě sv. Prokopem a podobně jako naši předci prosit o jeho pomoc a přímluvy. Jenže v tom byl háček, vedení Spolku Prokop se sklonilo před vedením města a zakomponovalo pouť do tzv. Městských slavností. Tím ale porušilo liturgická pravidla, protože tento světec je v liturgickém kalendáři až 4. července. Takže pater Ciezskowski z Březových Hor nemohl mši svatou sloužit ani kdyby chtěl, protože by porušil všechna církevní pravidla…“

Změnu termínu pouti ale vysvětlují jiní takto: „Pokud vím, tak o změnu termínu Prokopské pouti v letošním roce požádala Svatohorská farnost, neboť pouť v obvyklém termínu by se shodovala s termínem letošní oslavy Korunovace sošky Panny Marie Svatohorské. Pořadatelé Prokopské pouti, t. j. Spolek Prokop, této žádosti vyšli vstříc a termín letos o týden posunuli. Nepochopitelné je, proč jsou nyní organizátoři Prokopské pouti za svoji vstřícnost kritizováni,“ reagoval jiný čtenář na www.pribramsky.denik.cz.

PONDĚLÍ – V jednu velkou scénu se minulou sobotu proměnilo náměstí, ale i okolí zámku a Podbrdské muzeum v Rožmitále. Konal se tam tradiční Den s českou královnou Johankou a bohatý program se odehrával hned na několika místech. Na náměstí byly stánky, kde si návštěvníci mohli zakoupit nejen různé výrobky od řemeslníků, ale také ochutnat typická staročeská jídla. Program začal dopoledne, ale nejvíce lidí přišlo na odpolední královský průvod, který vyšel ze zámku na náměstí. Program pak pokračoval až do noci.

ÚTERÝ – Odstartovali jsme novou anketu o Mazlíčka Příbramského deníku. Postupně představujeme všechny „soutěžící“. Tedy pejsky a kočičky, které jste nám zaslali. Od středy jsme vám zároveň nabídli i kupon, na kterém označíte své favority. A kdo vyhraje, tak to opravdu záleží jen a jen na vás. Na stránkách Deníku představujeme jednotlivé mazlíčky.

STŘEDA – Už ve čtvrtek byla uzavřena anketa, která měla rozhodnout o osudu stromů, které by mohly padnout v ulici 28. října v Příbrami. Může jich zmizet okolo sedmdesáti. Názor na budoucí vzhled ulice rozdělil veřejnost na dva tábory. Jedni jsou pro vykácení, s nímž souvisí zvýšení počtu míst k parkování a prosvětlení ulice a bytů. Druhá část obyvatel se bouří, protože zastávají názor, že by se stromy měly nechat, aby bylo zachováno příjemné prostředí v této části Příbrami a prostě chtějí ve svém okolí zeleň.

ČTVRTEK – Nepozornost na ulicích může skončit v lepším případě pořádně potlučeným tělem. Neznámí pobudové totiž ukradli poklopy z kanálů hned ve třech obcích – od soboty do pondělí se ztratily kanalizační poklopy na třech místech – v Trhových Dušnikách dva, po třech pak v Hluboši a v Jincích. „Tenhle rok se to u nás stalo už nejméně potřetí,“ uvedl rozzlobený Josef Hála, starosta městyse Jince. Ani v Trhových Dušnikách zloději neloupili poprvé.

PÁTEK – Rozsáhlý požár zničil v týdnu velkokapacitní seník ve Věšíně. Škoda byla vyčíslena na tři miliony korun. Příčinou požáru byla pravděpodobně závada na elektroinstalaci portálového jeřábu. Oheň také řádil v obci Dubno, kde hořela veranda rodinného domu. Hasiči požár zlikvidovali a zachránili před ohněm dům. Oba požáry se staly v úterý 28. června.