SOBOTA – Armáda trvá na opuštění Vojenského újezdu Brdy. Řekl to minulý čtvrtek ministr obrany Alexandr Vondra ve vojenské posádce Jince. Přijel tam se svým kolegou ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou na první jednání o osudu Brd se starosty obcí sousedících s újezdem. Ministerstvo se na základě analýzy rozhodlo ztenčit dosavadní vojenské újezdu v zemi, kterých je celkem pět. „Rozhodli jsme se z ekonomických, ale i vojenských důvodů opustit Vojenský újezd Brdy, ostatní zeštíhlíme,“ uvedl ministr Vondra a dodal, že důvodem k zrušení újezdu je rovněž jeho minimální využití armádou. „Vojenský prostor v Brdech má rozlohu 260 km čtverečních, z toho je armádou využíváno pouhých asi deset procent,“ uvedl jeden z důvodů. Podle Vondry se zrušením Vojenského újezdy Brdy uspoří ročně asi 70 milionů korun. Z pěti vojenských újezdů tedy chce armáda jeden zrušit a u ostatních zmenšit rozlohy o 10 až 25 procent. Oba ministři se shodli na tom, že před opuštěním újezdu musí být oblast zajištěna proti drancování přírody. Rušení vojenského újezdu bude dlouhodobý a postupný proces, který by měl být ukončen až v roce 2015. „Jako nejvýhodnější způsob se nám zatím zdá vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) s tím, že by uvnitř vznikly různé stupně ochrany v podobě přírodních rezervací nebo památek, aby se také zabránilo nevhodné urbanizaci území,“ prohlásil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a naznačil, že jednání se starosty vnímá pozitivně neboť i oni jsou téhož názoru vyhlásit CHKO.

PONDĚLÍ – Pod záminkou výhry peněz se vloudila domů k sedmaosmdesátileté stařence v Příbrami neznámá žena. „Stařenka si vpustila ženu do bytu s tím, že dostane výhru ze slosování pro seniory. To je známá finta. Žena dala seniorce místo jednoho tisíce korun dvoutisícovku a chtěla tisícovku vrátit. Seniorka vyndala z kredence bankovku a dva tisíce od ženy si uložila do peněženky poblíž. Žena využila nestřeženého momentu a z kredence odcizila hotovost 11 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Pavlová.

ÚTERÝ – Zásoby stavebního materiálu u stavenišť lákají zloděje. V neděli krátce před jedenáctou hodinou večerní zavolal anonym na Městskou policii Příbram, že v ulici Bratří Čapků u základní školy někdo do auta značky Opel nakládá už podruhé polystyren. Na místo okamžitě vyjely dvě dvoučlenné hlídky strážníků i s psovody. Ještě v té samé ulici, kde zloději loupili, byli zadrženi. V autě seděl třicetiletý řidič a o tři roky starší spolujezdec. „Hlídka si všimla, že na zadním sedadle vozidla je naloženo asi 22 pytlů tmelu,“ doplnil Fára. Nyní se případem zabývá Policie ČR.

STŘEDA – Deštivé počasí tohoto léta znesnadňuje sklizeň obilovin. Hrozí, že podstatná část pšenice pro potravinářské účely bude nakonec sklizena jako krmná. To může mít i ve finále vliv na ceny pečiva. „V posledním týdnu se začala zhoršovat kvalita potravinářské pšenice u nejčasnějších odrůd, její výnosy jsou nižší. Sklizeň se bude hodit pro krmení. Celkově jsou ale letos výnosy lepší než v minulém roce,“ zhodnotila Zlata Koukolíčková, ředitelka Agrární komory Příbram. Zemědělci nemohli a teď znovu nemohou kvůli podmáčené půdě vjet s technikou do polí. Pokud ano, sklizené obilí má vyšší vlhkost a musí se dosoušet. Současné potíže ale nevidí tak černě všichni zemědělci.Sklizeň letos tak trochu zachránila dřívější sklizeň oproti jiným rokům. „Zatím je na Příbramsku necelých 70 procent sklizených ploch. Výnosy jsou průměrné a kvalita potravinářské pšenice postupně klesá. Vzhledem k dodání potravinářsky vysoce kvalitního zrna v počátcích sklizně jsem přesvědčen, že ho bude dostatek. Porosty totiž letos nejsou polehlé a převážně čisté,“ řekl Václav Semilský z Agentury pro zemědělství a venkov Příbram.

ČTVRTEK – Vyjedeme? Nevyjedeme? Tuhle otázku si i několikrát denně pokládají obyvatelé Starého Rožmitálu. A už to bude trvat skoro rok. Od října loňského roku, kdy stavební firma rozkopala ulice kvůli kanalizaci, bojují obyvatelé s výkopy, blátem nebo prachem. „Nemůžete si ani objednat dříví nebo uhlí, nevíme totiž, kdy zase a kam najede technika,“ shodují se místní. „Firma tady rozkope cesty, nechá koukat staré kanály, šoupata, výmoly se nedají přejet a nyní skončilo i asfaltování,“ svěřila se Deníku Marcela Minaříková ze Starého Rožmitálu, která bydlí nad křižovatkou z hlavní starorožmitálské ulice v Ruslandu. Silnici u ní naproti domu tvoří nánosy kamení, štěrku a nyní i bláta.„Chápu je – oprávněně si stěžují, tam fakt vázne i komunikace stavařů s obyvateli. Subdodavatel, tedy firma, která dělá povrchy, odjel, protože nedostal peníze. Řešíme to a já doufám, že tento pátek dojde k nějaké dohodě. Potom by snad do čtrnácti dnů měly být silnice hotové,“ slíbil starosta Josef Vondrášek.

PÁTEK – Chvíle hrůzy namísto očekávaného relaxu zažila ve středu kolem půl páté odpoledne žena v jednom příbramském masážním salonu. Vběhl tam muž a oháněl se nožem.„Masérku muž udeřil několikrát do obličeje a ženu na lehátku se pokusil znásilnit. To se mu nepodařilo. Zákaznice mu nabídla tisíc korun. S tím se muž spokojil a utekl,“ popsala incident policejní mluvčí Lenka Pavlová. Útočník masérce způsobil tržné rány na obočí a pohmoždění obličeje. Podle popisu bylo pachateli zhruba pětadvacet let. Násilníka se podařilo policii už ve čtvrtek zadržet. Hrozí mu až deset let vězení.