Tři mladé lípy srdčité vysazené před několika měsíci zřejmě vadily vandalům, a tak se na nich vyřádili. Událost se stala v uplynulých dnech kousek za Dobříší u silnice číslo 114, která vede od místní lékárny Dr. Max do Staré Huti.

Ilustrační foto.
Na uražené zrcátko druhý řidič nereagoval a od nehody ujel

Mladé stromky nyní nepochybně uhynou a bude muset být zajištěna nová výsadba. Škoda se vyšplhala zhruba na 25 tisíc korun.

„Je smutné, když se lidé snaží udělat něco pro životní prostředí, a pak jim to na druhou stranu zase někdo zničí,“ poznamenala vedoucí odboru výstavby a životního prostředí města Dobříš Alena Harmanová.

Město zvažuje monitorovací systém

Přírodní újma je podle ní mnohem vyšší. Výsadba mladých stromů totiž zlepšuje životní prostředí jak v městské, tak i ve volné krajině, kde plní spoustu důležitých a užitečných funkcí.

„Takové funkce se dají obecně nazvat jako ekologické a společenské. Jde například o snižování prašnosti, tlumení hluku a poskytnutí příjemného stínu. Dřeviny v horkých dnech přirozeným odparem vody z listů dokážou ochladit své okolí až o pět stupňů Celsia, a umí tak příznivě ovlivnit i vlhkost vzduchu. Dále tu je funkce estetická, včetně působení dřeviny na krajinný ráz a ráz urbanizovaného prostředí,“ připomněla Harmanová.

Michal Děd, youtuber a odborník na vztahovou dynamiku.
Youtuber Lovec: I v dnešní době platí, že muži se dvoří a ženy si vybírají

Protože nejde o první případ takového vandalství, město nyní zvažuje zřídit na podobných místech monitorovací systém.

Lípy loni na podzim vysázela Správa a údržba silnic a dálnic Středočeského kraje. Výsadba stromů byla součástí rekonstrukce úseku silnice číslo 114 od lékárny směrem do městské části Stará Huť.